KONAK'TA ARGE
Anasayfa > Konak'ta Arge > Ödüller

1) Avrupa Roman Taban Örgütleri Ağı ve Arnavutluk Aktif Roman Örgütü tarafından yürütülen Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Sivil Toplumunun Güçlendirilmesi Projesi Kapsamında Belediyemizin Roman vatandaşlara yönelik yapmış olduğu çalışmalar sonucunda “2019 En Roman Dostu Belediye Başkanı Ödülü

2) İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından 2019 yılı içerisine her alanda yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda “İnsani Gelişmişlik Endeksi Ödülü”. Bu ödülle 188 belediye içerisinde 13. sırada “En Yüksek İnsani Gelişmişlik” kategorisinde yer aldık.

3) Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından özellikle STK’lar, gençler, dezavantajlı gruplar, katılımcı demokrasi ve vatandaş katılımı gibi konularda yapılan çalışmalar sonucunda “Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Ödülü”. Bu ödülle Avrupa Konseyine “Partner Kuruluş” olduk.

4) Tarihi İstiklal İlkokulunun yeniden şehre kazandırılması kapsamında “Konak Yenilikçi Öğrenme Merkezi” projesi ile Sürdürülebilir İş ödüllerinden “İşbirliği Ödülü

5) Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi tarafından 2020 yılı içerisinde Kardeş Şehirler, Uluslararası kuruluşlar, proje çalışmaları ve Avrupa Birliği ile ilgili yürütmüş olduğumuz çalışmalar sonucunda “Avrupa Diploması Ödülü”

6) Tarih Kentler Birliği tarafından müzelerimiz ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar sonucundan “Necdet Alpar Mask Müzesi” ile koleksiyon ve arşiv müzeler kategorisinde “En İyi Müze Ödülü”

7) Konak Belediyemiz, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışması’na “Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi” ile katılmış ve Türkiye genelinde ilk on iki belediyenin arasına girerek ödül ve 500.000 TL hibe almaya hak kazanmıştır.

8) Konak Belediyemiz Roman vatandaşlarımıza ve özellikle gençlerin istihdamına yönelik yapmış olduğu çalışmalar sonucunda Avrupa Birliği tarafından Roman Entegrasyon Ödülüne layık görülmüştür. Ödül Türkiye’de sadece iki kuruma verilmiş olup Konak Belediyemiz Türkiye birincisi olmuştur. İkincilik Ödülü ise Roman Toplumu Gençlik Eğitim ve Kalkınma Derneğine verilmiştir. Ödül Türkiye dışında Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Kosova’dan kurumlara verilmiştir.

9) Konak Belediyemiz tarihi yapılara yönelik yapmış olduğu çalışmalar kapsamında Roman Kültür Merkezi ile Tarihi Kentler Birliği “Tarih ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında” Süreklilik Ödüle layık görülmüştür.

10) Her yıl Sürdürülebilir Derneği tarafından Türkiye genelinde verilen Sürdürülebilir İş Ödüllerinden Konak Belediyemiz Engelsiz Yaşam Köyü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi projesi kapsamında yapmış olduğu işbirliği doğrultusunda İşbirliği-Kurum kategorisinde “Sürdürülebilir İş Ödülünü” almıştır.

11) Dünyanın en kaliteli, yenilikçi ve başarılı konut, ticari ve kamu mimari projelerinin ödüllendirildiği ve uluslararası bir mükemmellik ödülü olan The International Property Awards (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri) kapsamında ve “Public Services Interior (Kamu Binası İç Tasarım) ile “Public Services Development (Kamu Hizmeti Binası Geliştirme) kategorilerinde Konak Belediyemiz İstiklal İlkokulu (Yenilikçi Öğrenme Merkezi), Yemişcizade (Alanyalı) Konağı, İkizevler ve Roman Kültür Merkezi projeleri ile 4 dalda European Property Awards ödüllerini almıştır.

12) Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından özellikle 2021 yılı içerisinde çevre ve katılımcılık ile ilgili konularda yapılan çalışmalar sonucunda 2022 yılında verilen “2022 Yılı Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Ödülü”. Bu ödülle Avrupa Konseyine ikinci kez “Partner Kuruluş” olduk.

13) Özellikle 2021 yılı içerisinde yapılan Kardeş Şehir Çalışmaları, uluslararası kuruluşlarla yürütülen proje çalışmaları, uluslararası hibe projelerine yönelik çalışmalar ve uluslararası ilişkilere yönelik yapılan faaliyetler sonucunda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi tarafından Konak Belediyemize “Avrupa Şeref Bayrağı” Ödülü verilmiştir.

14) Tarihi Kentler Birliğinin 2022 yılında yapmış olduğu “Müze Özendirme Yarışmasında” “İzmir geleneksel sivil mimari örneği bir yapının yeniden işlevlendirilerek kamunun kullanımına açılması ve kent ve Anadolu kültüründe kadının tarihsel rolünü anlatan yaklaşımı nedeniyle” “Konak Belediyesi Kadın Müzesi” ödüle layık görülmüştür.