Kültür Merkezleri

Yazlık sinemaların popüler olduğu yıllarda en gözde açık hava sinemalarına ev sahipliği yapmış Konak’ımızın tarihi Basmane Semti’ne görkemli bir kültür-sanat merkezi kazandırdık. Oteller Sokağı’nda bulunan ve bir dönem silah imalathanesi olarak kullanıldığı için bölge halkı tarafından ‘Silahhane’ olarak adlandırılan iki katlı tarihi bina, gayretli çabalarımız sonucu kültür ve sanat merkezi olarak kente hizmet veriyor.“Silahhane’den Sanathane’ye” sloganıyla duyurduğumuz Sanathane Gösteri Sanatları Merkezi ile sanatla nefes almaya devam ediyoruz.


İzmir’imizin tarihi semti Basmane’ye yeni bir vizyon kazandıracak Sanathane birçok farklı dalda kültür-sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak şekilde tasarlandı. Bahçesinde sahne, sinema ekranı ve nostaljik tahta oturma bankları ile tam anlamıyla bir yazlık sinema görüntüsü taşıyan yapıda, tiyatrodan sinemaya, müzik dinletilerinden sahne gösterilerine kadar farklı dallarda etkinlikler düzenlenecek. Etkinlik ve gösterilerin yanı sıra çeşitli sanat kurslarıyla da İzmirlilere hizmet verecek olan Sanathane, kültür gezileri ile büyük ilgi gören Kent Tarihi Birimimize de ev sahipliği yapıyor.


Restorasyon çalışmaları büyük bir titizlikle tamamlanan tarihi binanın bahçe bölümünde yürütülen çalışmalarda tamamen belediyemizin öz kaynakları kullanıldı. 300 kişilik oturma bankları belediyemizin atölyelerinde üretilirken, yer döşemelerinde ise daha önceki yol ve kaldırım çalışmaları sırasında sökülen ve depolarda bulunan parke taşlarından kullanıldı. Işıklandırma ve heykellerle güzelleştirilen bahçeye ayrıca Araştırma Görevlisi Alper Torun’un yerli ve yabancı sinema sanatçılarının portrelerinden oluşan illüstrasyon ayrı bir hava kattı.  Kent kimliği ve belleğinde önemli yere sahip tarihi binanın “Sanathane” olarak yeniden şehre kazandırılması aynı zamanda bölgenin sosyal dönüşümüne de katkı koyarak, Basmane’nin değerine değer katacak.