ENGELSİZ KONAK
Anasayfa > Engelsi̇z Konak > Engelsiz Yaşam Köyü

Konak Belediyesi’nin hayata geçireceği en önemli projelerden birisi olan ‘ENGELSİZ YAŞAM KÖYÜ’nü hayata geçirmeye bir adım daha yaklaştıran protokol törenle imzalandı. İmza törenine Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Zihinsel Özürlüleri Yetiştirme ve Koruma Vakfı  (İZÖV) Başkanı olan Dr. Burhan Özfatura, Belediye meclis üyeleri, Vakıf yönetici ve üyeleri, belediye bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.Tören boyunca, işaret dili ile uzmanları tarafından işitme engelliler vatandaşlar için konuşulanlar aktarıldı.

Kampüste Neler Olacak?

Psiko-Sosyal Destek Merkezi

Engelli çocuğa sahip olan ailelerin çocuklarına ilk kez tanı aldıklarında yaşadığı sürece şok evresi deniyor ve bu evrede aileler genelde durumu kabullenmek istemiyor. Durumu kabullenmek istemeyen ailelerde bu dönemde büyük trajediler yaşanır. Ailelerin bu umutsuz ve depresif dönemlerinde eğitim, sağlık, yasal ve sosyal hakları anlamında hem doğru yönlendirilmesi, hem de aileye psiko-sosyal destek hizmeti vererek bu süreci daha çabuk atlatması,  kabul ve uyum sürecine geçişlerinin sağlanması için bu merkez psikologları, sosyologları ve psikolojik danışmanlarıyla İzmir geneline ücretsiz hizmet verecek.

Mesleki Eğitim ve İstihdam Birimi     

Ülkemizde engelli bireylerin 18 yaşına kadar özel eğitim hizmetlerinden yararlanma konusunda devlet okulları ve özel kurumlar destek verse de 18 yaş üstü engelli bireylerin mesleki eğitimleri açısından sıkıntı oldukça büyük. Engelli bireylerin mesleki eğitim almaları onların ailelerine olan bağımlılığını azaltacak. Uygun meslek sahibi olmalarını sağlanarak tüketen değil, üreten bireyler haline gelecekler. Özgüvenleri artacak, ekonomik yaşama katılan engelli bireylerle birlikte ailelerinin de sosyal ve ekonomik yaşama daha aktif katılmaları sağlanacak. Düzenli maaş, sigorta ve emeklilik hakkı gibi yasal ve sosyal haklara kavuşan engelliler daha rahat bir yaşam sürebilecek. Bu amaçla oluşturulan Mesleki Eğitim ve İstihdam Birimi’nde 18 yaş üstü zihinsel engelli ve otizmli bireylere Konak Belediyesi ve Türkiye İş Kurumu işbirliğiyle çeşitli meslek kursları düzenlenecek. Kişisel gelişim, iş başvurusu nasıl yapılır gibi eğitimler verilecek, bu kurslarda hem mesleki becerileri artacak hem de cep harçlığı alacaklar, 6 ay süreli kursların sonunda da yine İş-Kur ile işbirliği yapılarak öncelikle Konak İlçesi olmak üzere İzmir'de işe yerleştirilmeleri sağlanacak.

Eko Çiftlik ve Sosyal Yaşam Merkezi (İZKA )

Narlıdere Zihinsel Engelliler Derneği'nin İzmir Kalkınma Ajansı ile başlatmış olduğu bu projenin uygulama alanı ‘ENGELSİZ YAŞAM KAMPÜSÜ’ olacak.

Aynı zamanda bir eko-terapi merkezinin de yer alacağı bu projede 5 adet 40'ar metrekarelik ağaç evlerden oluşan atölyeler olacak. Bu atölyelerde çocuklar seramik biçimlendirme, el sanatları, takı tasarımı, mum-sabun, nikah şekeri imalatı gerçekleştirecekler. Yine ağaç evden yapılacak 100 metrekarelik kafeteryada engelli çocuklar istihdam edilecek, onlara İŞ-KUR ile birlikte dönüşümlü olarak garsonluk ve servis elemanlığı eğitimleri verilecek.

Eko çiftlik olarak ayrılacak alanda ise hem evcil hayvanlar olacak hem de çocuklar GDO'suz, doğal olarak sebze-meyve üretimi gerçekleştirecekler. Üretilen organik ürünleri kendileri tüketecekler, aynı zamanda merkez içinde yer alacak büfede bu organik ürünleri ve yine kendi yapacakları turşu, peynir, ekmek gibi gıda maddelerini sergileyip, satışını yapıp kendi cep harçlıklarını çıkartacaklar. Eko çiftlik de İŞ-KUR ile birlikte çiçekçilik, çiçek tanzimi, satışı ve seracılık faaliyeti de gerçekleştirilecek. Projede yer alan en önemli birimlerinden biri de amfi tiyatro. Yine ahşaptan yapılacak ve 250 kişi kapasiteli amfi tiyatroda çocuklar kültür sanat faaliyetlerini gerçekleştirecekleri konserler, gösteriler sunacaklar ve aynı zamanda kampüsü ziyarete gelecek olan normal gelişim gösteren çocuklar ve aileleriyle de bir kaynaşma merkezi olacak.

Niyazi Ersoy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi       

Özel eğitime gereksinim duyan zihinsel, bedensel engelli ve otizmli çocuklara özel eğitim, rehabilitasyon ve fizyoterapi hizmeti verilecek.

Kreş ve Gündüz Bakım Merkezi

Ülkemizde engelli tanısı almış okul öncesi dönemi çocukların gidebilecekleri kreş ve anaokullarının olmamasından yola çıkarak kampüste engelli çocukların tam gün süreyle devam edebilecekleri bir kreş ve gündüz bakım evi yer alacak. Okul öncesi dönemi zihinsel engelli ve otizmli çocukların akranlarıyla bir arada olabilmesi için normal gelişim gösteren çocuklar da ücretsiz olarak bu kurumdan yarı zamanlı olarak hizmet alacaklar. Birlikte oyunlar, etkinlikler, gösteriler düzenleyecekler, böylece normal gelişim gösteren çocuklarda bir farkındalık yaratılacak. Merkezdeki uzmanlar tarafından da çocukları ve aileleri engellilik konusunda bilgilendirecek.