Geri Dönüşüm
Anasayfa > Geri̇ Dönüşüm > Atık İlaçlar

Belediyemizin Türkiye’de ilk kez uygulanan Atık İlaçların Toplanması ve Bertarafına yönelik projesinde yakalanan başarı hem halk sağlığının, hem de çevre sağlığının korunması adına büyük bir adımdır.

İnsan ve çevre sağlığını doğrudan etkilediğinden, atık zehir niteliği taşıyan atık ilaçların doğaya karışması, tüm canlılar için tehlike arz etmektedir. Evlerde bulunan kullanım dışı kalmış veya son kullanım tarihi geçmiş ilaçlar gün geçtikçe çevre ve insan sağlığı açısından büyüyen bir tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple Belediyemiz, ilçemiz sınırlarında bulunan, projeye destek veren eczanelerimize Atık İlaç Toplama Kutularını ücretsiz şekilde dağıtmıştır. Bu sayede, miadı dolmuş evsel nitelikli atık ilaçlar doğaya karışmadan kaynağında ayrı toplanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Lisanslı imha tesislerinde atık ilaçların bertarafı sağlanmaktadır.
 

Atık İlaç Nedir?

Evlerimizde, hastanelerde, eczanelerde miadı dolmuş, evlerimizde kullanmadığımız yada bir kısmı kullanılmış, kalanı kullanılmamış ve kullanılmayacak olan ilaçlardır.

İlçemiz sınırlarındaki Eczanelerimizden atık ilaçlar her hafta “Salı” ve “Cuma” günleri toplanmaktadır. Miadı geçmiş ilaçlarınızı teslim edebileceğiniz size en yakın eczanelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 

Atık İlaç Toplama Noktaları