KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’ta Cumhuriyet Bayramı’na Coşkulu Kutlama

Konak’ta Cumhuriyet Bayramı’na Coşkulu Kutlama

28 Ekim 2022 Tarihinde Eklendi 326 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin Sanathane Gösteri Sanatları Merkezi’nde düzenlediği Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliğinde konuşan Başkan Batur, Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğüne vurgu yaparak, “Hiç şüphe yok ki Cumhuriyet, bu topraklarda gerçekleşen hayallerin en büyüğüdür. Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesiyle perçinlediği Türkiye Cumhuriyetimizin 99. yaşı kutlu olsun” dedi.

Konak Belediyesi’nin bir haftaya yayılan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tüm hızıyla devam ederken, Sanathane Gösteri Sanatları Merkezi’nde de kısa film gösterimi ve etkinlik düzenlendi. Konukların Sanathane’nin yanındaki Basmane Semt Merkezinin tarihi avlusunda ağırlandığı etkinliğe ev sahibi Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, CHP Mardin İl Başkanı Mehmet Kılıçarslan, Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından,İyi Parti Konak İlçe Başkanı Çoşkun Tatar, Demokrat Parti Konak İlçe Başkanı Ziya Bedir, Gelecek Partisi Konak İlçe Başkanı Önder Oktay, Deva Partisi Konak İlçe Başkanı Ali Rıza Uygur, Saadet Partisi Konak İlçe Başkanı Rıfat Yıldırım, Mardin Artuklu İlçe BaşkanıBülent Ecevit Olcay,Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri, şehit ve gazi dernekleri başkan ve temsilcileri, ulusal ve yerel basın temsilcileri ile akademisyen ve sanatçılar katıldı. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenen etkinlikte Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Recep Doğru ve yönetim kurulu üyesi Sertan Dal, Başkan Batur’a çiçek takdim etti. Etkinlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yılına özel hazırlanan, Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntülerinden oluşan kısa film gösterimi yapıldı. Filmin ardından tüm konuklar ellerindeki Türk bayraklarıyla 10. Yıl Marşını söyleyerek Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Batur: Cumhuriyet, bu topraklarda gerçekleşen hayallerin en büyüğüdür

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan etkinlikte konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Cumhuriyet Bayramı’nı şu sözlerle kutladı:

“Herkes yakını görür, bazıları çok uzağı. Herkes bugünü ve yarını düşünür, bazıları ise yıllar sonrasını… Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, hep yıllar sonrasını düşünmüş. Bir ülkeyi işgalden bağımsızlığa, esaretten özgürlüğe ve saltanattan ulusal egemenliğe taşımış. Hiç şüphe yok ki Cumhuriyet, bu topraklarda gerçekleşen hayallerin en büyüğüdür. Onun ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesiyle perçinlediği Türkiye Cumhuriyetimizin 99. yaşı kutlu olsun!”

“Bizler Atatürk’e ve Cumhuriyete her zaman bağlıyız”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıkmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Batur, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ata’mızın bize emanet ettiği Cumhuriyete, O’nun ilkelerine,  her zaman sahip çıkan bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Bizler Atatürk’e ve Cumhuriyete her zaman bağlıyız ve bağlı olmaya devam edeceğiz. Bizim Mustafa Kemal sevgimiz yüreğimizden, hiçbir zaman gitmeyecek. Şu bilinmelidir ki, bizler olduğumuz sürece Cumhuriyeti unutturmaya, Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturmaya da hiç kimsenin gücü yetmeyecek.”

“Cumhuriyete sahip çıkmaya yeminliyiz”

Başkan Batur, 99’uncu yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yaşını ve daha nicesini de hep beraber göreceklerine emin olduğunu ifade etti ve “99 yıl önce bugün ‘Yarın Cumhuriyeti kuruyoruz’ diyen, Kurtuluş Savaşımızın kahramanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu vatan için, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne şehit düşmüş tüm kahramanlarımızı saygıyla, minnetle anıyorum. Ulu Önderimizin bizlere emanet ettiği Cumhuriyete, sonuna kadar sahip çıkmaya yeminli olduğumuzun bilinmesini istiyorum. Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Özuslu: Kim ne derse desin Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu da Cumhuriyet coşkusuyla dolu konuşmasında “İzmir’in cesur ve aydınlık insanları tıpkı Hasan Tahsin’in ilk kurşunu attığı gibi, bugün de Cumhuriyeti korumaya ve kollamaya muktedir ve hazırdır. Kim ne derse desin, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır”dedi.

Görgülüarslan: Cumhuriyet Türk devrim tarihinin en büyük çağdaşlaşma hareketidir

Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan ise konuşmasında, Cumhuriyetin toplumu oluşturan yurttaşların her birinin yüreğinde içselleştiğini söyledi.  Bu memleketin insanını özgür bireyler haline getiren sistemin Cumhuriyet olduğuna dikkat çeken Kaymakam Görgülüarslan, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değil, bunun da ötesinde Türk devrim tarihinin en büyük çağdaşlaşma hareketidir. Ben Konak ilçesinde bir işçi ailesinin çocuğu olarak karşınızda kaymakam olarak bulunuyorsam, bu Cumhuriyetin ta kendisidir. Toplumda çeşitli roller edinmiş, katmanlar arasında görevlerini ifa eden her kesime baktığınızda, yeteneği, eğitimi, becerisiyle hak ederek gelmiş insanlar. Bütün bunlar Cumhuriyetin eseridir. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.


Foto Galeri

Son Haberler
İzmir Kırım Türkleri ‘Evlerine’ Kavuştu

29 Eylül 2023 Tarihinde Eklendi
50 Kez Okundu

Patilerin Festivali 4 Yaşında

28 Eylül 2023 Tarihinde Eklendi
66 Kez Okundu

Halkapınar’a İki Yeni Saha

27 Eylül 2023 Tarihinde Eklendi
71 Kez Okundu

Konak’ın Beş Yıldızlı Tesisine Beş Yıldızlı Açılış

25 Eylül 2023 Tarihinde Eklendi
98 Kez Okundu

Konak’ta Hareketli Hafta:Avrupa Hareketlilik Haftası

25 Eylül 2023 Tarihinde Eklendi
77 Kez Okundu

Konak’ın Yeşil Sahadaki Sultanlarından Türkiye Derecesi

22 Eylül 2023 Tarihinde Eklendi
64 Kez Okundu