KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’a Sosyal Belediyecilik Bütçesi

Konak’a Sosyal Belediyecilik Bütçesi

12 Ekim 2019 Tarihinde Eklendi 857 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin ekim ayına yapılan üçüncü meclis toplantısında onaylanan 2020 yılı bütçesinde sosyal belediyecilik anlayışı ön plana çıktı. Son dönemde ardı ardına yapılan zamların bütçeye yansıtılmadığı dikkat çekerken, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, vatandaşın cebine dokunulmadığını ifade etti.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ekim ayında üçüncü kez toplanan meclisten geçen 2020 Mali Yılı Performans Programı ile 2020 Mali Yılı ve İzleyen İki Yılın Gelir-Gider Bütçesi’ni değerlendirdi. 2020 yılında yapılacak çalışmaların ve bütçenin, ülkenin içinde bulunduğu durum dikkate alınarak planlandığını vurgulayan Batur, üst üste yapılan zamlarla vatandaşların alım güçlerinin düştüğüne dikkat çekerek, “Meclisimizde de ifade ettim: Ülkede bir zam furyası var. Kiminle konuşsam hayat pahalılığından, enflasyondan bahsediyor ama durum sanki böyle değil; görünen enflasyon yüzde 9’larda çıkıyor. Biz bu koşullar altında ne yaptık? Biz bütçeyi, vatandaşımızın cebine dokunmadan nasıl yaparız diyerek hareket ettik” diye konuştu. Konak Belediyesi’nin vatandaşla bu anlamda temas ettiği noktalarda artışların çok düşük düzeyde tutulduğuna dikkat çeken Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önce Hemşehrilerimizi Düşünürüz”

“Hemşehrilerimiz her şeyden önce gelir. Önce onları düşünürüz. Biz bütçemizi hazırlarken de attığımız her adımda olduğu gibi sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ettik. Öyle de edeceğiz. Yoksa her şeye zam da yapabilirdik. Her alanda olduğumuz gibi bunda da netiz. Göz boyama uğruna iddialı değil, biz gerçeklere uygun, uygulanabilir bir bütçe çıkardık. Zaten herkes sonunda Konak’ta hizmetlerin nasıl yapıldığını görecek. Bizim tek derdimiz var, onu da göreve geldiğim günden beri söylüyorum: Konak için çalışmak, çalışmak ve çalışmak. Bütçemizi Konak için en uygun şekilde değerlendireceğiz; çalışıp üreteceğiz.”

Bütçede Artan Paylar

Bütçede bir önceki yıla göre yüzde 19 artış sağlandığını belirten Batur, toplam yatırım bütçesinin bir önceki yıla göre yüzde 44,41 artırıldığına dikkat çekti. Batur, Fen İşleri Müdürlüğü’nün yatırım harcamalarına ayrılan payın, 2019’a göre yüzde 75,70 yükseltildiğini de belirtti. Sosyal yardımlardaki artışın ise yüzde 38,65 olduğunu ifade eden Başkan Batur, sosyal hizmetlere 2020 yılı için toplam 10 milyon 330 bin TL’nin ayrıldığını da vurguladı.

Öncelik Kadınlar ve Çocuklar

Bütçenin, Konak’ta hizmet bekleyen bölgelere ağırlık verileceğini ve özellikle kadınların, çocukların gelişimine dönük projelere imza atılacağını açık ve net olarak gösterdiğini vurgulayan Batur, ilçedeki semt merkezi, sosyal tesis ve kreş sayısının artırılacağını kaydetti. Batur, Konaklı kadınları hayata, üretime katacak çalışmalara ağırlık verileceğinin altını çizdi.

Kentsel Dönüşümde Hızlı Adımlar

Konak’ta kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu ifade eden Batur, 2020 yılında bu çalışmaların yaklaşık yüzde 50’sinin tamamlanacağını da vurguladı. Batur, “Konak için atacağımız en önemli adım, kuşkusuz hemşehrilerimizin de dört gözle beklediği kentsel dönüşüm çalışmaları olacak. Böylece hemşehrilerimizin çok daha çağdaş yaşam alanlarına kavuşmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Yapacak Çok İşimiz Var”

Konak’ın köklü bir tarihe sahip olduğunu da ifade eden Başkan Batur, ilçe sınırları içinde 3 bini aşkın tescilli yapının bulunduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kırım Tatar Evi, Kıllıoğlu Hamamı, Silahhane Binası, Çakaloğlu Han, Mirkelam Han, Selvili Han, Büyük Demir Han, Hahambaşı Evi, İkiçeşmelik Çeşmesi gibi yapılarımızı ayağa kaldırıyoruz. Ayrıca Tepecik’teki tarihi bir binamızı restore ederek, Roman Kültür Merkezi’ne dönüştürüyoruz. Altınpark Arkeopark Alanı ve Çevre Düzenlemesi’nin ise yüzde 40’ı, 2020’de tamamlanacak. Alanyalı Konağı ve İkiz Evler’in restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere. Yani bizim yapacak çok işimiz var. Bütçenin hazırlanmasında emeği geçenlere ve meclis üyelerime bir kez daha teşekkür ediyorum. Herkes emin olsun ki, bütçemiz Konak için en doğru şekilde kullanılacaktır.”

Öte yandan Konak Belediyesi’nin 2020 yılı mali bütçesinde tarifelerdeki zam oranları da belirlendi. Vatandaşı yakından ilgilendiren Yazı işleri, Kültür Müdürlüğü ve Evlendirme Daireleri ile ilgili işlemlerde artış yapılmadı. Yeni evlenecek olan çiftlere bir yük getirmemek için bu kararın önemli olduğu vurgulanırken, tarifelerdeki yüzde 10’luk artış ise Türkiye'de gelen zam oranlarını baz alındığında çok düşük bir rakam olarak kaldığına dikkat çekildi. Bu durumun Konak Belediyesi’nin halkçı belediyecilik anlayışından kaynaklandığının altı çizildi.


Foto Galeri

Son Haberler
Batur: Konak’ın ve İzmir’in Gelecek Yüzyıllarını Planlıyoruz

04 Aralık 2023 Tarihinde Eklendi
53 Kez Okundu

Konak Belediyesi'nden Esnafa Kum Torbası Desteği

30 Kasım 2023 Tarihinde Eklendi
81 Kez Okundu

Konak Belediyesi Ekipleri Fırtınadan Yıkılan Ağaca Müdahale Etti

29 Kasım 2023 Tarihinde Eklendi
74 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin Yeni Hizmet Binası İnşaatı Başladı

28 Kasım 2023 Tarihinde Eklendi
122 Kez Okundu

Başkan Batur’dan Kordon Esnafına İşgaliye Desteği

27 Kasım 2023 Tarihinde Eklendi
89 Kez Okundu