KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak Belediyesi'nden Sosyal Destek Adımları

Konak Belediyesi'nden Sosyal Destek Adımları

01 Nisan 2020 Tarihinde Eklendi 490 Kez Okundu

Esnafa işgaliye, sağlıkçıya kira desteği

Konak Belediyesi Koronavirüs salgını nedeniyle işleri sekteye uğrayan esnaftan üç ay boyunca işgaliye bedeli almayacak. Mülkiyeti Konak belediyesinde bulunan, aile hekimleri ve sağlık çalışanlarının bulunduğu binalardan ise yılsonuna dek kira alınmayacak.

Yeni tip Koronavirüs Covid-19 salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında kepenk kapatan ya da işleri azalan esnafın mağduriyetine Konak Belediyesi kayıtsız kalmadı. İçişleri Bakanlığınca açıklanan salgın tedbirleri sonrası işleri azalan ve işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaftan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında işgaliye bedeli tahakkuk edilmeyecek. 3 aylık işgaliye bedelini peşin ödeyen esnaf için ise, ödedikleri kısım daha sonraki aylara sayılacak.

Konak Belediyesi'nin esnafa yapacağı işgaliye desteğinin 3 aylık rakamsal büyüklüğü 1.5 milyon TL'yi bulacak.

Öte yandan Konak Belediyesi mülkiyetinde bulunan ve sağlık çalışanlarına hizmet eden binalardan da 31 Aralık 2020 tarihine dek kira alınmayacak. Yine Alman Kulesi olarak bilinen bölgede mülkiyeti Konak Belediyesi ait olan 44 evde oturan Roman vatandaşlardan da yılsonuna kadar kira alınmaması kararlaştırıldı.

Esnaf mağdur edilmeyecek

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, belediyenin yetki ve sorumluluk alanında faaliyet gösteren 1248 esnaftan Mart, Nisan ve Mayıs aylarının işgaliye bedellerinin alınmayacağını açıkladı.

Esnaftan almayacakları üç aylık bedel ile yaklaşık 1.5 milyon liralık destek sağlayacaklarını belirten Başkan Batur, peşin ödeme yapmış olan esnafın ödediği miktarın da mayıstan sonraki aylara aktarılacağının altını çizdi.

“Birlikte Konak” diyerek yola çıktıklarını ve zor günleri de Konak’ta birlikte atlatacaklarını dile getiren Başkan Batur, “1248 esnafımıza Mart, Nisan ve Mayıs ayları için işgaliye bedeli tahakkuk ettirmeyeceğiz. Esnafa destek için belediye, bu gelirinden vazgeçecek. Sosyal belediyecilik anlayışımız çerçevesinde esnafımıza bu zor zamanlarda destek oluyoruz. Amacımız esnafa nefes aldırmak ve yanlarında olmak.  Birlikte bu zor zamanların üstesinden geleceğiz” dedi.

Sağlık çalışanları unutulmadı

Salgın nedeniyle her zamankinden daha fazla dayanışma içinde olunması gereken günlerden geçildiğini ifade den Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, belediyenin mülkiyetinde olup sağlık çalışanlarına hizmet eden binalardan da bu yılsonuna dek kira alınmayacağını açıkladı.

Roman vatandaşlara da destek

Aynı zamanda Tepecik’te Alman Kulesi olarak bilinen bölgede belediyeye ait 44 evde yaşayan Roman vatandaşlardan da kira alınmayacağını ekleyen Başkan Batur, “Sağlık çalışanlarının görev yaptığı binalarımızın kiralarını bir sonraki yıla kadar erteledik. Salgınla mücadelede üstün çaba harcayan sağlık çalışanlarımıza minnet borcumuz ne yapsak ödenmez. Yine gelir durumu belli olan ve yaşadığımız bu süreçte fazlasıyla zorlanan Roman vatandaşlarımızın oturduğu ve mülkiyeti belediyemize ait olan evlerden de yılsonuna kadar kira almayacağız. Bu dönemde yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri de dayanışma halinde olmak” diye konuştu.

 

 


Foto Galeri

Son Haberler
Doğru Tercihin Adresi Bu Yıl da Konak Olacak

31 Temmuz 2021 Tarihinde Eklendi
27 Kez Okundu

Konak’ın Engelli Kedi Evi Projesine 500 Bin TL Hibe

29 Temmuz 2021 Tarihinde Eklendi
150 Kez Okundu

Gençler İçin Hayata Geçirilecek

27 Temmuz 2021 Tarihinde Eklendi
95 Kez Okundu

BATUR: Lozan, Barış Bayramı Olarak Kutlanmalı

26 Temmuz 2021 Tarihinde Eklendi
69 Kez Okundu

Konak’ta Askıda Kurban ile Bayram Dayanışması

26 Temmuz 2021 Tarihinde Eklendi
61 Kez Okundu