KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak 100. Yıl Gururunu Tarihi Agora’da Düzenlenen Konserle Yaşadı

Konak 100. Yıl Gururunu Tarihi Agora’da Düzenlenen Konserle Yaşadı

29 Ekim 2023 Tarihinde Eklendi 238 Kez Okundu

Batur: Sonsuza kadar Cumhuriyet, Sonsuza kadar Mustafa Kemal Atatürk!

Konak Belediyesi’nin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında tarihi Agora Ören Yeri’nde düzenlediği 100’üncü yıl konserinde konuşan Başkan Batur, “Demokrasinin, çağdaş hukukun, eşit birey olmanın, özgürlüğün ve barışın güvencesi Cumhuriyet’imize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Cumhuriyet bizim için vazgeçilmezdir, Cumhuriyet Atatürk’tür. Sonsuza kadar Cumhuriyet, Sonsuza kadar Mustafa Kemal Atatürk!” dedi. Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan ise “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bu milletin neler yaptığını hepimiz görüyoruz. Özgür bir ülkenin, özgür bireyleri olarak bunun üstüne bir şeyler inşa edebilmek bizim hem vicdani, insani bir görev, hem de bize bu güzellikleri sunmuş atalarımıza vefanın gereğidir” diye konuştu. CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan da “Ortak değerimiz Cumhuriyet’i, ikinci yüzyılında demokrasiyle taçlandırmak zorundayız. Demokrasi ekmek gibidir, su gibidir ve Cumhuriyet’le birlikte olduğunda çok daha kıymetli olacaktır” dedi.

Konak Belediyesi’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü etkinlikleri, tarihi Agora Ören Yeri’nde düzenlenen konserle taçlandı. Konak Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğunun Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdiği tarihi konsere ev sahibi Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP İzmir il yöneticileri, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi ve ilçe yönetimi, siyasi partilerin Konak ilçe başkan ve yöneticileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, akademisyenler, muhtarlar ve kanaat önderleri katıldı. Tarihi atmosferde 100’üncü yıl gururunun yaşandığı gecede Sabahattin Gülümser ve Bahar Almaç solist olarak yer alarak Atatürk’ün en sevdiği şarkı ve türküleri seslendirdi. Etkinlikte ayrıca Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırlanan belgesel gösterimi yapıldı.

Batur: Cumhuriyet vazgeçilmezdir, Cumhuriyet Atatürk’tür

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını kutladığı konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu:

“Yüz yıl önce, takvimler 28 Ekim 1923’ü gösterdiğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, meclisten çıkarken ‘Arkadaşlar, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz’ diyerek vermişti o büyük müjdeyi. 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet’i ‘Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir’ sözüyle ilan etti. Anadolu halkı hürriyetini, bir daha kaybetmemek üzere kazandı. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti adeta küllerinden doğdu. Ey büyük Atatürk, bugün bizlere emanet ettiğin Cumhuriyet tam yüz yaşında. Yüz yıldır bitmeyen, giderek artan bir aşkla bağlıyız emanetine. Demokrasinin, çağdaş hukukun, eşit birey olmanın, özgürlüğün ve barışın güvencesi Cumhuriyet’e sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Cumhuriyet’i siz kurdunuz, onu yüceltecek ve koruyacak olan bizler bu görevden asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü Cumhuriyet demek özgürlük demektir, gelecek demektir, umut demektir. Cumhuriyet Kuvayı milliyedir. Cumhuriyet tam bağımsız laik Türkiye’dir. Cumhuriyet demokrasidir, barıştır, adalettir, bilimdir, modernliktir. Cumhuriyet bizim için vazgeçilmezdir, Cumhuriyet Atatürk’tür.”

“Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti”

Başkan Batur, Cumhuriyet’in yüzüncü yılında, “Sonsuza kadar Cumhuriyet, Sonsuza kadar Mustafa Kemal Atatürk” demekten gurur duyduklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüz yıllık Cumhuriyet’imizin yeni yaşının coşkusunu şehrimizin tüm sokaklarına yaymak için günler öncesinden kutlamalara başladık. Bu akşam tarihi Agora’mızda bir aradayız ve bu kutlamayla birlik, beraberlik ve dayanışma ruhumuzu daha da yükselteceğiz. Türkiye’nin geleceği parlak ve umut doludur. Bizler de hep birlikte daha güçlü bir Türkiye yaratma yolunda ilerleyeceğiz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bize bu inancı veren, egemenliğin halkta olduğu bu güzel yurdu bizlere kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha saygıyla ve minnetle anıyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, diyorum. Sonsuza kadar Cumhuriyet, Sonsuza kadar Mustafa Kemal Atatürk!”

Görgülüarslan: Cumhuriyet’in ilk yüzyılı büyük fedakarlıklarla geçti

Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, büyük fedakarlıklarla kurulmuş Türkiye’Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında, ilk yüzyılda kazanılan değerlere değer katmak için kardeşliği perçinlemek gerektiğine dikkat çektiği konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Cumhuriyet’in ilk yüzyılı büyük fedakarlıklarla, büyük mücadelelerle geçti. İkinci yüzyılda, ilk yüzyılda elde ettiğimiz kazanımları yitirmeyecek, daha büyük değer, daha büyük kazanımlar elde edeceksek yapmamız gerekenler başında kardeşlik hukukumuzu, aslında birbirimizin kardeşi olduğumuzu, birbirimize emanet olduğumuzu unutmamamız, bunu daha da çok perçinlememiz gerekiyor.”

“Özgür bir ülkenin, özgür bireyleriyiz”

Kaymakam Görgülüarslan, özgür bir ülkenin özgür bireyleri olarak Cumhuriyet’in kazanımları üzerine yeni şeyler inşa etmenin hem vicdani hem insani bir görev olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bu memleketin, bu milletin neler yaptığını hepimiz görüyoruz. Özgür bir ülkenin, özgür, başı dik, kendine güvenen, öz güvenli bireyleri olarak bulunuyoruz burada. Bunun üstüne bir şeyler inşa edebilmek bizim hem vicdani, insani bir görev, hem de bize bu güzellikleri sunmuş atalarımızın, ecdatlarımızın yaptıklarını vefanın bir gereğidir. Başta büyük Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizin ve devletimizin tüm kurucu kahramanlarını, mukaddesat, vatan, millet uğruna şehit düşmüş tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Her birimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”

Arslan: Cumhuriyetimiz kelimelere sığmayacak kadar değerli

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan da bir konuşma yaparak Cumhuriyet’in yüzüncü yılını kutladı. Birlikte ve beraberlik vurgusu yapan Arslan, “Cumhuriyet o kadar büyük ki bizim için kelimelere sığdıramayacağımız kadar değerli ve önemli. Çok zor şartlarda kurulmuş, hepimizin sonuna kadar sarılarak korumamız gereken Gazi Mustafa Kemal’in bize en büyük emanetidir.

Cumhuriyet’e çok şey borçluyuz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz” diye konuştu.

“Ortak değerimiz Cumhuriyet”

Cumhuriyet’i kuranların  ülkenin hamurunu barışla kardıklarını belirten Arslan konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Ortak değerimiz Cumhuriyet’i, ikinci yüzyılında demokrasiyle taçlandırmak zorundayız. Demokrasi ekmek gibidir, su gibidir ve Cumhuriyet’le birlikte olduğunda çok daha kıymetli olacaktır. Biz sosyal bir devletiz ve bizim Cumhuriyet’imiz laik bir cumhuriyettir. Laik bir Cumhuriyet olmak zorundadır. Eğer bugün kuzeyimizde olduğu gibi, doğumuzda olduğu gibi, güneyimizde olduğu gibi bir kargaşanın, bir savaş ortamının içinde değilsek Bu Cumhuriyet’i kuranların, bu ülkenin hamurunu karanların sayesindedir. Cumhuriyetimizin yüzüncü yaşı kutlu olsun. Nice yüz yıllara.”


Foto Galeri

Son Haberler
Başkan Mutlu Belediye Çalışanlarıyla Bayramlaştı

14 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
51 Kez Okundu

Konak’tan Bir Dayanışma Daha: Bayramlıklar Giysi Market’ten

12 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
74 Kez Okundu

Konak, Ege Kent Konseyleri Birliği Buluşmasına Ev Sahipliği Yaptı

12 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
68 Kez Okundu

Konak’tan Bayram Dayanışması

10 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
105 Kez Okundu

Konak’ın Halk Oyunları Şenliği 18’inci Kez ‘Merhaba’ Dedi

10 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
109 Kez Okundu

Konak Belediye Meclisi Ayın İkinci Oturumunu Gerçekleştirdi

10 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
89 Kez Okundu