KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > İzmir’in Kalbi Can Dostları Ağırladı

İzmir’in Kalbi Can Dostları Ağırladı

28 Eylül 2019 Tarihinde Eklendi 1064 Kez Okundu

 Konak’ta Patival Coşkusu

Konak Belediyesi’nin 40’a yakın sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlediği Türkiye’nin en kapsamlı festivali “Patival Konak”, yüzlerce insanın katıldığı bir şölene dönüştü. Sokak hayvanları özelinde gerçekleştirilen ilk festival olan etkinlikte Şopengazi Nebiha Deprem Bakımevi ile Konak Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşamını sürdüren can dostları için 3 ton mama bağışı yapıldı. Ziyaretçilere 500 kg kedi ve köpek mamasının hediye edildiği festivalde, Konak Belediyesi’nin kedi evleri büyük ilgi gördü.

STK’larla Büyük İşbirliği

Konak Belediyesi’nin Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Lider Pet Food ve Kinderland/Çocuklar Ülkesi’yle birlikte düzenlediği, 40’a yakın sivil toplum kuruluşunun (STK) da destek verdiği “Patival Konak; Can Dostlarımızla Buluşuyoruz” Festivali, Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirildi. “Doğa, çocuk ve can dostları” temasıyla düzenlenen ve yaklaşık beş saat süren etkinliğe Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yanı sıra CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Konak Belediyesi meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve İzmir’in dört bir yanından gelen vatandaşlar katıldı.

Festival alanında, organizasyona destek veren Greenpeace, Ege Orman Vakfı, TEMA, İZÇEV, AKUT gibi çevre kuruluşları, Anadolu Otizm Derneği, Çağdaş Yaşam Derneği, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile HAYTAP’tan Foça Hayat’a, Çeşme’deki ÇESAL’den Hayvanlara Yardım Derneği’ne, Menemen Can Dostları’ndan Seferihisar’daki SEHAYDER’e kadar uzanan birçok sivil toplum kuruluşu stantlarıyla yer aldı.

 

“Herşey Daha da Güzel Olacak”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, stantları tek tek dolaşarak, katılımcılar adına TEMA ve Ege Orman Vakfı’na birer fidan bağışlandığını belirten teşekkür belgelerini verdi. Festivalin ağacına, toprağına, suyuna, can dostlarına sahip çıkarak, daha iyi bir yaşamın mümkün olduğuna inananları, çocuklarına daha iyi bir gelecek bırakmak isteyenleri bir araya getirdiğini söyleyen Başkan Batur, “İzmir’in kalbinde çok önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Patival Konak’a destek veren sivil toplum kuruluşları ile katılımcı vatandaşlara, sağladıkları destek için teşekkür ederim. Bu dayanışma, sağlanan bu güç birliği her şeyin daha da güzel olacağı yarınlarımızın habercisidir” dedi.

Her Anı Dolu Bir Program

Festivalde birbirinden renkli aktiviteler de gerçekleştirildi. Dans gösterileri, K9 şovları ve can dostların yetenek ve güzelliklerini sergiledikleri çeşitli yarışmalar yapıldı. Yarışmalara katılan 18 köpek arasından, Lale Tırnaklı'nın köpeği Bonbon, “En Şık Can Dostu” seçilirken, Levent Yılmaz'ın köpeği Eddie, “En Yetenekli Can Dostu” oldu. Emir Korkmaz'ın sokakta yaşarken sahiplendiği köpeği Dochka ise “Sahibine En Çok Benzeyen Can Dost” unvanını aldı. Yarışmalarda ilk üçe giren can dostlara mama, sahiplerine ise kupa hediye edildi.

Başkan Yangın Tatbikatında

Festival atölye çalışmalarıyla da renklendi. Projenin ana destekçilerinden Kinderland/Çocuklar Ülkesi, etkinliğe gelen çocuklar için üç farklı oyun atölyesi kurdu. İtfaiye Atölyesi’nde minikler yangın söndürme tatbikatı yaptı. Başkan Batur da çocukların tatbikatını izledi. Sağlık Atölyesi’nde insan vücudu ve organlar anlatılırken, üçüncü atölyede çocuklara ağaçlandırma ve geri dönüşüm hakkında bilgi verildi.

Kedi Evlerine Büyük İlgi

Konak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün düzenlediği atölyede ise sokak kedileri için atık lastiklerden, 2 katlı evler yapıldı. Renkli kedi evleri, festivalin en dikkat çeken çalışmaları arasına girerek, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Evlerin, sadece sokak kedileri için kullanılması şartıyla, talep edenlere ulaştırılacağı belirtildi. Evlerden biri de festivale katılan şarkıcı Elnur Hüseynov’a verildi. Konak Belediyesi tüm katılımcılara sokak hayvanları için ücretsiz mama kabı ve temizlik torbası da dağıttı.

Üç Ton Mama Bağışı

Festivalin ana destekçilerinden Lider Grup ise ziyaretçilere toplam 500 kg kedi ve köpek maması hediye etti. Lider Pet Food, yüzlerce kedi ve köpeğin bulunduğu Şopengazi Nebiha Deprem Bakımevi ile Konak Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşamını sürdüren can dostlar için 3 ton mama bağışı da yaptı.

Festival, Grup Kafama Göre ve daha sonra sahneye çıkan O Ses Türkiye 2015 yılı birincisi Elnur Hüseynov’un verdiği konserlerle son buldu.


Foto Galeri

Son Haberler
Batur: Konak’ın ve İzmir’in Gelecek Yüzyıllarını Planlıyoruz

04 Aralık 2023 Tarihinde Eklendi
54 Kez Okundu

Konak Belediyesi'nden Esnafa Kum Torbası Desteği

30 Kasım 2023 Tarihinde Eklendi
82 Kez Okundu

Konak Belediyesi Ekipleri Fırtınadan Yıkılan Ağaca Müdahale Etti

29 Kasım 2023 Tarihinde Eklendi
74 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin Yeni Hizmet Binası İnşaatı Başladı

28 Kasım 2023 Tarihinde Eklendi
122 Kez Okundu

Başkan Batur’dan Kordon Esnafına İşgaliye Desteği

27 Kasım 2023 Tarihinde Eklendi
89 Kez Okundu