KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’ta Mahalleler Birleşiyor

Konak’ta Mahalleler Birleşiyor

05 Ağustos 2020 Tarihinde Eklendi 565 Kez Okundu

Başkan Batur Konak Belediye Meclisi'nde duyurdu: "Hane sayısı az olan 20 mahalle birleştirilecek"

Konak Belediye Meclisi ağustos ayı olağan toplantısında Konak’ta nüfusu 300’ün altında kalan 20 mahallenin birleştirilmesi karara bağlandı.

Konak Belediye Meclisi ağustos ayı toplantısı Kültürpark Fuar Evlendirme Dairesi Salonunda gerçekleşti. Meclis toplantısını yöneten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, toplantı sırasında pandemi kurallarına dikkat edilmesi konusunda meclis üyelerine hatırlatma yaparak oturumu başlattı. Oturumu, belediyenin devam eden çalışmaları ile ilgili kısa bir bilgilendirme konuşması ile açan Başkan Batur, Kurban Bayramı’nda uygulanan Askıda Kurban kampanyası ile yaklaşık 2 ton kurban etinin ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırıldığını söyledi ve ilgi gösteren İzmirlilere teşekkürlerini iletti.

İstanbul Sözleşmesi Gündeme Alındı

Konak Belediyesi meclis üyeleri kadına yönelik şiddete sessiz kalmadı. İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan 81 maddeyle ilgili bilgilendirme yapılması, Konak halkının bu konuda bilinçlendirilmesi adına çalışmalar gerçekleştirilmesi konusu gündeme taşındı. Kadına yönelik şiddetin engellenmesine yönelik yapılacak çalışmaların görüşülmesi için önerge ilgili komisyonlara havale edildi.

Konak’ta 20 Mahalle Birleşiyor

Konak Belediye Meclisinde, uzun süredir birleştirilmesi konuşulan nüfusu 300’ün altında kalan 20 mahallenin birleştirilmesine yönelik komisyon raporu da görüşüldü. Alınan karara göre Akdeniz, Bozkurt, Çınarlı, Fevzipaşa, Güneş, Güzelyurt, Hurşidiye, Kahraman Mescit, Kestelli, Konak, Kurtuluş, Odunkapı, Oğuzlar, Sümer, Nedim Tuğaltay, Vezirağa, Yenigün, Uğur ve Tan Mahalleleri yapılacak çalışma sonrası birleştirilecek. Ayrıca 4 mahallenin de kentsel dönüşüm kapsamında isimleri değişecek. Mahallelerin 2024 yılına kadar mevcut haliyle kalacağını ve muhtarlarının da görev başında olacağını belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Nüfusu 300’ün altında olan 20 mahallemiz 2024 yılına kadar mahalle olmaya devam edecekler. 2024 yılında bu mahallelerimiz birleştireceğiz. Uzun süredir bekleyen bir çalışmaydı. Mahallelerin birleştirilmesi ve yeni isimlerinin verilmesi konusunda komisyonlarımız, muhtarlarımızla da görüşerek uzun soluklu bir çalışma yapacaklar.”

Konak Belediyesi’nden Avrupa Atağı

Konak Belediyesi’nin ağustos ayı meclis toplantısında Avrupa Birliği hibe programlarından yararlanılarak gerçekleştirilecek çalışmalar da meclise sunulan önergeler arasında yer aldı. Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFİSA-The Association For İnternational Sport For All), Uluslararası Spor ve Kültür Derneği (ISCA-International Sports and Culture Association), Sürdürülebilir Sağlık Derneği (EVALEO-Sustainable Health), Avrupa Yerel Demokrasi Birliği (ALDA-European Association For Local Democracy) ve Avrupa Irkçılığa Karşı Şehirler Koalisyonu’na (ECCAR-European Coalition of Cities Against Racism) üye olunmasının yer aldığı önergeler ile Belediye Başkanları Sözleşmesinin (Covenant of Mayors) imzalanması ve “Global Aktif Şehir” projesine katılım önergeleri meclise sunuldu. Hukuk komisyonuna havale edilen önergelerin kabul edilmesi halinde Konak, kadınlara yönelik istihdam, çevre ve enerji projeleri, markalaşma ve tanıtım gibi alanlarda önemli çalışmalara imza atılacak. Öte yandan Konak, dünyada sadece 7 şehrin sahip olduğu Global Aktif Şehir olma yönünde ilk adımını atmış olacak.


Foto Galeri

Son Haberler
Konak Belediyesi ve STK İşbirliği Ödül Getirdi

15 Eylül 2021 Tarihinde Eklendi
41 Kez Okundu

Konak’tan Ortak Aşı Bildirisi

14 Eylül 2021 Tarihinde Eklendi
49 Kez Okundu

Konak Belediyesi ve Adana Seyhan Belediyesi Kardeş Şehir Oldu

13 Eylül 2021 Tarihinde Eklendi
49 Kez Okundu

Özel Çocuklardan Kılıçdaroğlu’na Özel Karşılama

12 Eylül 2021 Tarihinde Eklendi
47 Kez Okundu