KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak Belediyesi, AKUT ve TRAC İşbirliğinde Deprem Tatbikatı

Konak Belediyesi, AKUT ve TRAC İşbirliğinde Deprem Tatbikatı

07 Ekim 2021 Tarihinde Eklendi 94 Kez Okundu

Konak'ta depreme hazırlık tatbikatı yapıldı

Konak Belediyesi, AKUT Arama Kurtarma Derneği İzmir Şubesi ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir Şubesi işbirliğinde, Konak Cumhuriyet Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. Tatbikata katılan Başkan Batur, AKUT ile İzmir depreminden önce çalışmaya başladıklarını, TRAC ile de protokol yaptıklarını hatırlatarak, “Yerel yönetici olarak özellikle siz gençlerin daha yaşanır, daha güzel bir dünyada yaşamanızı sağlamak bizim en büyük görevimiz” dedi.

Konak Belediyesi’nin AKUT Arama Kurtarma Derneği İzmir Şubesi ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir Şubesi ile imzalamış olduğu protokol kapsamında, afet bilinci oluşturmak ve afet anında yapılacaklar konusunda gençleri bilgilendirmek amacıyla tatbikat düzenlendi. Konak Cumhuriyet NevvarSalihİşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen tatbikata Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdal Şimşek, AKUT Arama Kurtarma Derneği İzmir Ekip Lideri Ramazan Ergut, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir ŞubesiBaşkan Yardımcısı Ali Rıza Özsaran, Konak Cumhuriyet NevvarSalihİşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Aras, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Tatbikat öncesi okulun öğrencilerine seslenen Başkan Batur, “Yaşadığımız afetler bizlere doğayı korumanın, önlem almanın ve olası afetlere hazır olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. İklim krizinin de ortaya çıkmasıyla karşımızda karamsar bir tablo oluştu. Bunun için tedbirleri çok iyi almamız lazım.  Yerel yönetici olarak özellikle siz gençlerin daha yaşanır, daha güzel bir dünyada yaşamanızı sağlamak bizim en büyük görevimiz” diye konuştu.

İşbirliği depremden önce başladı

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, afetlere hazırlanmak ve bilinç oluşturmak adına sivil toplumla işbirliğine İzmir depreminden önce başladıklarını, deprem sonrası çalışmaların afet bölgesine odaklandığını ifade etti. Bugüne dek kurum içi eğitim de dahil olmak üzere birlikte pek çok çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Batur sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz yerel yönetim olarak İzmir depreminden önce AKUT’la çalışmaya başlamıştık. Birlikte şu ana kadar çok iyi çalışmalar yaptık. TRAC’la da işbirliği halindeyiz. Özellikle deprem ya da başka bir afet yaşandığında en büyük sıkıntılardan bir tanesi haberleşmenin çökmesi. Bu noktada TRAC tüm kurumları harekete geçirecek. Biz her iki kurumla da güç birliğine İzmir Depremi’nden önce gittik aslında. Daha önceden riskleri görerek adımlarımızı atmıştık. Bugün burada bulunan iki değerli kurumumuzla da olası afetlere karşı birlikte hazırlanıyor, afet bilinci oluşturma için birlikte çalışıyoruz.”

“Yeter ki dünyamızı sevin”

Doğal afetler ve iklim krizi her ne kadar karamsar bir tablo yaratsa da alınacak tedbirler ve gelişen bilinçle her şeyin daha güzel olacağını söyleyerek gençlere umut veren Başkan Batur konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“İzmir gerçekten afetlere açık, sel baskını, deprem gibi risklere sahip iller arsında ilk sıralarda yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 30 Ekim’de depremi hepimiz yaşadık. Depremin neler getirebileceğini, kente ne kadar zarar verebileceğini hepimiz izledik ve maalesef 117 canımızı kaybettik. Bu süreç içerisinde iki yıldır bir de pandemiyle uğraşıyoruz. Covid 19 salgınının getirdiği sıkıntıları tüm ülke, tüm dünya yaşıyor. İklim krizinin de ortaya çıkmasıyla karşımızda karamsar bir tablo oluştu. Bunun için tedbirleri çok iyi almamız lazım.  Yerel yönetici olarak özellikle siz gençlerin daha yaşanır, daha güzel bir dünyada yaşamanızı sağlamak bizim en büyük görevimiz. Gelecekte bu ülkeyi sizler yöneteceksiniz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği cumhuriyete sahip çıkacaksınız. İlkelerine sahip çıkacaksınız. Bundan hiç kuşkumuz yok.Her şey güzel olacak. Yeter ki birbirinizi sevin, dünyamızı sevin. Doğanın sıkıntılarını hep birlikte ortadan kaldıralım.”

Aras:Korkumuz deprem değil cehalet olmalı

Okullarında düzenlenen tatbikat için Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte AKUT ve TRAC İzmir Şubeleri Yöneticilerine teşekkür eden Konak Cumhuriyet NevvarSalihİşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Aras da “İzmir riskli iller arasında. Geçen yıl 30 Ekim’de bir deprem felaketi yaşadık. Bizim endişemiz, korkumuz depremden değil, cehaletten olmalı. Bu tatbikat ve eğitim sonucunda bilgileneceksiniz, burada öğrendiğiniz bilgiler çok değerli” dedi.

Kurtarma operasyonu gerçeğini aratmadı

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen tatbikatta olası bir deprem anında yapılması gerekenler gösterilirken AKUT Arama Kurtarma Derneği İzmir Şubesi ekipleri binada mahsur kalan yaralıyı kurtarma operasyonunu canlandırdı. Tatbikatı merakla takip eden öğrenciler, AKUT ve TRAC stantlarına da yoğun ilgi gösterdi. Öğrencilere olası afetlere nasıl hazırlanacakları, afet sırasında ve sonrasında yapılacaklarla ilgili de eğitim semineri düzenlendi.

 


Foto Galeri

Son Haberler
Kıyı Ege’de Üç Yılın Bütçesi Tamam

22 Ekim 2021 Tarihinde Eklendi
32 Kez Okundu

Batur: Muhtarlar Bizim Baş Tacımız

20 Ekim 2021 Tarihinde Eklendi
44 Kez Okundu

Konak’ta Kaçak Moloz Dökümüne Suçüstü

18 Ekim 2021 Tarihinde Eklendi
54 Kez Okundu

Konak Engelsiz Yaşam Köyü’nden bir başarı öyküsü daha

13 Ekim 2021 Tarihinde Eklendi
94 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin 2022 Yılı Bütçesi Kabul Edildi

13 Ekim 2021 Tarihinde Eklendi
112 Kez Okundu

Konak Belediyesi, Barış Çocuk Orkestrası’na Kucak Açtı

12 Ekim 2021 Tarihinde Eklendi
98 Kez Okundu