Çocuklara Cumartesi Oyunları / "Tembel Bal Arısı"

Çocuklara Cumartesi Oyunları

"Tembel Bal Arısı"

Uçan Pelerin Kukla Tiyatrosu

Varna Devlet Kukla Tiyatrosu’nun çocuk oyunlarından biri olan “Tembel Bal Arısı” Metodi Bojanski tarafından yazılmış ve Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı’nda Öğretim Görevlisi olan Ayten Huzur Öğütçü tarafından Türkçe’ye çevirilmiştir.

16 Şubat 2019 Cumartesi

Saat: 13.30

Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezi

 

Oyun, bir doğada geçmektedir. Sadece yiyerek ve uyuyarak gününü geçiren Tembel Bal Arısı kraliçe olmanın hayalini kurmaktadır. Ancak diğer arkadaşlarına hiç yardım etmemektedir. Baharın gelmesiyle birlikte düzenlenecek şenlik için arılar durmadan çalışmaktadır. Çiçeklerin hepsini baloya özenle hazırlayan arılar, yoğun bir telaş içindedir. Bir tek Tembel Bal Arısı uyumaktan başka bir şey yapmaz. Bu durumu fırsat bilen Eşek Arısı, Tembel arının yanına gelerek onu kandırır. Depoladıkları tüm balları almayı amaçlamaktadır. Bunun için Tembel Bal Arısı ile güzel bir dostluk kurmuş gibi yapar ve balo hazırlıklarını birlikte bozarak ortalığı karıştırırlar. En sonunda deponun anahtarını alır. Bu sırada boşalmış bal kavanozlarını gören diğer arılar hırsızı bulmak için harekete geçer. Çünkü toplanan ballar çocuklara gönderilmektedir. Arkadaşlarının üzüldüğünü gören Tembel Bal Arısı yaptığı hatayı anlar. Kendi başına yarattığı bu sorunu çözmeye karar verir. Eşek Arısı’nı bulur ve mücadele ederek verdiği anahtarı alır.
Böylece depodaki balları kurtarmış olur. Arkadaşlarından özür dileyen arı, şenlik için hazırlanmasına yardım etmesi gereken çiçeğin yanına da gelip özür diler.
Ve bundan sonra üzerine düşen görevlerini canla başla yerine getirmeye başlar. Çok güzel bir şenlik olur.

 

* Oyun süresi 50 dakikadır.

* Etkinliğimiz davetiyelidir, davetiyeler bir kişiliktir. 

* Oyun, 5 yaş ve üzeri çocuklarımız içindir.

* Engelli çocuklarımızın velileri haricinde veliler oyuna alınmamaktadır.