KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’ta Palmiyelere Enjeksiyonlu Koruma

Konak’ta Palmiyelere Enjeksiyonlu Koruma

13 Aralık 2020 Tarihinde Eklendi 152 Kez Okundu

Konak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ilçe sınırları içinde yer alan palmiyeleri kırmızı böceğe karşı korumak için yoğun bir çalışma yürütüyor. Ekipler düzenli ilaçlamanın yanı sıra zarar gören palmiyeler için enjeksiyon yöntemi ile tam koruma sağlıyor.

Konak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, İzmir’in sembolü palmiyelere gözü gibi bakıyor. 45 günlük aralıklarla İzmir’in gözbebeği palmiyeleri düzenli olarak ilaçlayan ekipler, “kırmızı böcek” başta olmak üzere zararlı böceklerle mücadele ediyor. Konak Belediyesi ekipleri, ilçe sınırları içinde palmiyelerin yoğun olarak bulunduğu Alsancak Sevgi Yolu, Güzelyalı Fuat Göztepe Parkı, Mehmet Ali Akman Parkı, Ali Rıza Akıncı Parkı, Zeytinlik Parkı ile Çınarlı Rekreasyon Alanı’nda bulunan palmiyelerin, budama ve ilaçlama olmak üzere tüm bakımlarını düzenli olarak yapıyor. Palmiyelerin böcekler tarafından istila edilmeden, hastalanmadan önce gerekli tüm tedbirleri almak için yoğun çaba gösteren Konak Belediyesi ekipleri, yapılan tüm çalışmalara karşın zarar gören palmiyeler için ayrı bir bakım programı ve şekli uyguluyor.

Kırmızı böceklere, enjeksiyonlu ilaçlama

Konak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, palmiyelerin özellikle Phoenix türünde daha çok görülen “kırmızı böcek” ile yoğun mücadele ediyor. Palmiyelerin tepesinden giren kırmızı böceğin, ağacın gövdesine ilerleyerek larvalarını bırakması nedeniyle, böcekle daha etkin bir mücadele yöntemi olan enjeksiyonlu ilaçlama yapan ekipler, işlerini şansa bırakmıyor. Ağacın gövdesine takılan sonda ile ilaç enjekte edilerek, ağaç gövdesine bırakılan larvaların yaşamasına fırsat verilmiyor. Öte yandan kırmızı böceğin girdiği tespit edilen palmiyelere bom kullanılarak tepeden ilaçlama da yapılıyor. Belediye ekipleri, kırmızı böceğin girdiği tespit edilen palmiyeleri, son larvanın yok olduğu güne kadar on beş günde bir aynı yöntemle ilaçlıyor.

Konunun uzmanları tarafından mücadele edilmesi zor bir böcek türü olarak gösterilen kırmızı böceğe karşı koruma amaçlı ilaçlamaları aksatmayan Konak Belediyesi’ne bağlı ekipler, 2020 yılı içinde elli beş palmiyenin kırmızı böcek sebepli kaybedildiği bilgisini verdiler.


Foto Galeri

Son Haberler
Konak Belediyesi’nden İlçedeki Tüm Otellere Dezenfeksiyon

24 Ocak 2021 Tarihinde Eklendi
24 Kez Okundu

Konak Zabıtası Atları Kurtardı

23 Ocak 2021 Tarihinde Eklendi
27 Kez Okundu

Batur; ‘Belediyelerin Elini Kolunu Bağlıyorlar’

23 Ocak 2021 Tarihinde Eklendi
23 Kez Okundu

Konak’ta Apartman Görevlilerine Temizlik Seti

22 Ocak 2021 Tarihinde Eklendi
65 Kez Okundu

Batur’dan Sevgi Yolu Esnafına Destek

20 Ocak 2021 Tarihinde Eklendi
75 Kez Okundu