KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’ta Güvencinler Barışa Uçtu

Konak’ta Güvencinler Barışa Uçtu

01 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi 142 Kez Okundu

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Güvencinler kentimizin her köşesine barış ve huzuru götürsün” dedi.

Konak Belediyesi, Konak Kent Konseyi’yle birlikte 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenledi.Açıklamada konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, gökyüzüne uçurulan güvercinlerin İzmir’in her noktasına barışı ve huzuru götürmesini diledi.

Konak Belediyesi ve Konak Kent Konseyi’nin ortak basın açıklaması, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapıldı. Açıklamada Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu,CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu birer konuşma yaptı. Açıklamaya, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da katıldı. Konuşmaların ardından gökyüzüne beyaz güvercinler uçuruldu.

Gruşçu: Ey Barış, Diyoruz

Basın açıklamasında ilk sözü alan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Ey özgürlük, ey adalet, ey barış diyoruz. Mustafa Kemal’in anlayışıyla ey barış diyerek, dünyaya da ülkemize de adaleti, özgürlüğü getirmeye ant içtik” dedi.

Batur: Barışa Özlem Her Sene Daha Fazla

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise açıklamasında barışa özlemin her sene daha da fazla hissedildiğini dile getirerek, “Bizim bir şiarımız var: Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesini devam ettirebilmek. Hayatı savaş meydanlarında geçen Mustafa Kemal Atatürk, barışın ne kadar önemli olduğunu bu sözleriyle anlatmış. En önemlisi de Atatürk, savaşın içinde yetişen bir komutan, bir dâhi olarak, ‘Ulus yaşamı tehlikeye düşmedikçe harp bir cinayettir’ diyebilen bir liderdir” diye konuştu.

Dünyada emperyalist güçlerin ülkeleri, insanları kullandığı ve ihtiyaç duyduğu anda da birbirlerine düşürdüğü bir yapının olduğuna işaret eden Batur, Ortadoğu’da, Suriye’de yıllardır bitmeyen savaşlara dikkat çekerek, dünyanın her yerinde barışa ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:“Biraz sonra barış güvercinlerini uçuracağız İzmir’de. Bu barış güvercinlerinin kentimizin her köşesine barışı ve huzuru, kentimizin her noktasına birlik, beraberlik ve dayanışmayı götürmesini temenni ediyorum. Nazım Hikmet, ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu davet, bu hasret bizim, demişti. Ben de bu davetle, bu hasretle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nüzü kutluyorum.”

Ağbaba: Barış  İçin Cumhuriyete Sahip Çıkalım

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da “Türkiye'nin belki de dünyanın hoşgörü, kardeşlik başkenti, en önemlisi demokrasinin başkenti İzmir'de bulunmaktan onur duyuyorum. Barış hem bizim için hem de dünyadaki herkes için, çocuklarımız için önemli” dedi. Müslüman ülkelerin bulunduğu coğrafyaya bakınca, Türkiye’deki rejimin ve değerlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyleyen Ağbaba, “Türkiye’de her şeye rağmen bir arada yaşamayı becerebiliyoruz. Bunu laik, demokratik cumhuriyete borçluyuz. Barış için, demokrasi için, laik cumhuriyete sahip çıkmalıyız. Türkiye bugün Suriye, Irak, İran, Sudan değilse, bunu bu toprakların yetiştirdiği, en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Atatürk’ün, cumhuriyetin, demokrasinin kıymetini bilmeliyiz” diye konuştu.

Mumcu: Sosyal Devlet Limandır

Konak Kent Konseyi’nin açıklamasını ise Hamit Mumcu okudu. Mumcu, “Yaşadığımız süreçte en önemli gerçek, sosyal devlet olgusunun insanlığın sığınacağı güvenli bir liman olduğudur. Bu gerçeklik bütün canlıların da yaşam hakkının güvencesi olmak zorundadır. Dünyayla, insanla ve bütün canlılarla barışık olmayan bir sistem geleceği kuramaz. Dünya, üzerinde barış, özgürlük, adalet egemen oldukça yaşanabilir olacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından gökyüzüne barışın sembolü güvercinler uçuruldu.


Foto Galeri

Son Haberler
Bağımlıkla Mücadelede Konak’tan Dev Adım

29 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
74 Kez Okundu

Konak’ın Hareketlilik Ödülleri Sahipleriyle Buluştu

28 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
50 Kez Okundu

Vatandaş İstedi, Başkan Batur Yapıyor

28 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
90 Kez Okundu

Batur’dan Gazilere Vefa Ziyareti

24 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
71 Kez Okundu

Konak’ta Tarihi İstiklal İlkokulu İçin Geri Sayım

24 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
302 Kez Okundu

Konak'taki Okullara Dip Bucak Dezenfekte

23 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
70 Kez Okundu