KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Minik Çevreciler Geri Dönüşüm Müzik Aletlerinin Hikayesini Dinledi

Minik Çevreciler Geri Dönüşüm Müzik Aletlerinin Hikayesini Dinledi

05 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi 151 Kez Okundu

Konaklı minik çevreciler Konak Belediyesi’nin Dünya Çevre Günü etkinliğinde dünyanın ilk ve tek kadın kanun enstrümanı yapım ustası Burçin Bayar Babaoğlu’yla bir araya gelerek atık malzemelerin müzik aletine dönüşüm hikayesini öğrendi.

Konak Belediyesi Dünya Çevre Günü ve Haftası etkinlikleri kapsamında çocuklarda farkındalık oluşturmak için “Geri Dönüşüm Müzik Aletlerinin Hikayesi ve Müzik Dinletisi” düzenledi. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda gerçekleştirilen etkinlikte dördüncü sınıf öğrencileri, Türkiyeve dünyanın ilk ve tek kadın kanun enstrümanı yapım ustası Burçin Bayar Babaoğlu’yla bir araya geldi. Minik çevreciler, Babaoğlu’nun konservatuara girişinden kanun enstrümanı yapım ustalığına, meslek seçim serüveninden atık malzemelerden müzik aleti üretimine ender rastlanan başarı hikayesini ilgiyle dinledi. Söyleşi sırasında, atık malzemeden ürettiği müzik aletlerinin nasıl yapıldığını anlatan Babaoğlu, kutu, tenis raketi, tırmık gibi farklı ürünleri yeniden tasarlayarak ürettiği enstrümanlarla çocuklar için mini bir konser verdi.

Bit pazarı tezgahından gitara

Burçin Bayar Babaoğlu, ailesinin de desteğiyle, hayallerinin peşinden koşarak dünyada bir ilk olmayı nasıl başardığını anlatırken bir yandan da çevreyi korumanın önemini, çöp sanılan atıkları dönüştürerek nasılyeniden kullanılır hale getirdiğini anlattı. Babaoğlu söyleşide şu ifadelere yer verdi:

“Bir gün belgesel izlerken Afrikalı bir çocuğun yağ tenekesinden gitar yaptığını gördüm. Belgeselden aldığım ilhamla, ben de atık ürünleri geri dönüştürerek müzik aleti yaparım dedim. İlk olarak bitpazarından aldığım eski bir tavlayı gitara dönüştürdüm. Burada gördüğünüz tüm müzik aletleri kullanılabiliyor.”


Foto Galeri

Son Haberler
Konaklılar Kurban Bayramı’nda Dayanışmayı Seçti

18 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
29 Kez Okundu

Başkan Mutlu Belediye Çalışanlarıyla Bayramlaştı

14 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
82 Kez Okundu

Konak’tan Bir Dayanışma Daha: Bayramlıklar Giysi Market’ten

12 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
92 Kez Okundu

Konak, Ege Kent Konseyleri Birliği Buluşmasına Ev Sahipliği Yaptı

12 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
89 Kez Okundu

Konak’tan Bayram Dayanışması

10 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
120 Kez Okundu

Konak’ın Halk Oyunları Şenliği 18’inci Kez ‘Merhaba’ Dedi

10 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
115 Kez Okundu