KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak ve Prizren, AB Projelerinde Birlikte Çalışacak

Konak ve Prizren, AB Projelerinde Birlikte Çalışacak

28 Mayıs 2021 Tarihinde Eklendi 119 Kez Okundu

Kardeş şehirler el ele verdi

Kardeş şehirler Konak ve Prizren arasında “İyi Niyet Mektubu” imzalandı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Prizren Belediye Başkanı MytaherHaskuka’nın attığı imzalar ile iki şehir arasındaki işbirliği güçlendi; AB hibe destekli projelerde birlikte çalışmak için düğmeye basıldı.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak’ın Kosovada’ki kardeş şehri Prizren’in Belediye Başkanı MytaherHaskuka ve beraberindeki heyeti makamında konuk etti. İki şehir arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve kardeş şehirlerin çalışmalarını paylaşmak için bir araya gelen iki başkan, “İyi Niyet Mektubu”na da imza attı. İmzalanan  “İyi Niyet Mektubu” ile Avrupa Birliği hibe destekli programlarına iki belediyenin işbirliğinde proje çalışmaları hazırlanması için önemli bir adım atıldı. Konak Belediyesi Meclis üyesi veİzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler’in de katıldığı imza töreninde konuşan Başkan Batur, “Kardeş şehirlerimizi önemsiyor ve birlikte projeler üretmekten, karşılıklı olarak kentlerimizin sosyal, kültürel yapısını tanıtan ve zenginleştiren işbirliklerini hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Konak’ın uluslararası ilk kardeş şehri olan Prizren’inbizdeki yeri ayrı. Bundan sonra da özellikle AB’ye yönelik projelerde olmak üzere, işbirliğimizi daha da güçlendireceğiz” diye konuştu.

Prizren Belediye Başkanı MytaherHaskuka da beraber üretilecek proje ve yapılacak çalışmalar için heyecan duyduklarını ifade ederek, “Kardeş şehrimiz Konak’ta bulunmaktan, iki üretken belediye olarak ortak projeler yapacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

İklim elçileri geliyor

Birçok alanda ortak proje çalışmaları gerçekleştirecek olan Konak Belediyesi ve Prizren Belediyesi, İklim değişikliğine dikkat çekmek ve sürdürülebilir kentler için de İklim Elçileri yetiştirecek. Proje kapsamında 15-25 yaş arası gençlere ekolojik okur yazarlık başta olmak üzere çevre, iklim ve iklim değişikliği üzerine eğitimler verilecek. İklim Elçisi olarak projeyi tamamlayan gençler oluşturulan network ile çalışmayı yaygınlaştırarak iklim değişikliğine dikkat çekecek.

Çınarlı Bilim Merkezi örnek olacak

İki belediyenin karşılıklı olarak projelerini aktardığı buluşmada, Konak Belediyesi’nin iki yılının anlatıldığı bir kısa film de gösterildi. Özellikle Çınarlı Bilim Merkezi hakkında Başkan Batur’a sorular yönelten Haskuka, benzer bir çalışmayı şehirlerinde yapmak istediklerini dile getirdi. Öte yandan Prizren Belediye Başkanı MytaherHaskuka ve beraberindeki heyet, Konak Engelsiz Yaşam Köyü, Roman Kültür Merkezi, Konak Gençlik Destek Merkezi ve Çınarlı Bilim Merkezine de inceleme gezisinde bulundu.

 


Foto Galeri

Son Haberler
Konak Belediyesi Yenilikçi Öğrenme Merkezi'ni Açıyor

10 Haziran 2021 Tarihinde Eklendi
72 Kez Okundu

İzmir Felsefe Günleri Sona Erdi

08 Haziran 2021 Tarihinde Eklendi
55 Kez Okundu

Konak Bilim Merkezi İnşaatı 6 Ayda Bitecek

07 Haziran 2021 Tarihinde Eklendi
106 Kez Okundu

Konak Belediye Meclisinde Yatırımlar İçin Oybirliği

05 Haziran 2021 Tarihinde Eklendi
118 Kez Okundu

Mübadele Parkı ve Anıtı Açıldı

04 Haziran 2021 Tarihinde Eklendi
184 Kez Okundu