Radyo ve Demokrasi Müzesi
Anasayfa > Radyo ve Demokrasi Müzesi > Radyo ve Dünya

Radyo sözcüğü, Latince ışıma anlamındaki Radius sözcüğünden gelir. 1860 yılında Clark Maxwell radyo dalgalarının varlığını keşfeder, 1865 yılında da elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini kurar. Ardından Alman Fizikçi Heinrich Hertz 1888 yılında Maxwell' in teorisini pratik olarak gerçekleştirir.

1898 yılında ise ilk radyo yayını Marconi' nin bulunduğu gemiden, asistanının bulunduğu karaya doğru yapılır.

İlk radyo istasyonu Amerikan ağır sanayinin başkenti Pittsburg' da doğar.

Sürekli olmayan yayınların ilki ise I. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerine moral olsun diye yapılan müzik yayınlarıdır. Mühendisler bu yayınları sürekli hale getirirler ve ilk radyo istasyonu böylece yayına başlar.

2 Temmuz 1921' de ilk canlı radyo yayını gerçekleşir. Jarsey kentinde yapılan unvanlı bir ağır sıklet boks maçı, Atlantik kıyısındaki 200 noktadan dinlenir.

Radyo çabuk yaygınlaşır. Çünkü, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçilmekte ve kocaman kalabalık kentler kurulmaktadır. Radyo, bu ortamda gitgide daha da yalnızlaşan insanı toplumsallaştırır. Bu yalnız insanın, yaşadığı topluma ve kente dair haber almasını sağlar, başkalarının seslerini duymasının, yeni şeyler öğrenmesinin yolunu açar.

Üstelik eğlendirir de.