İzmir Karikatür Müzesi

Dilek Maktal Canko

Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. Ege Üniversitesi Kampüs Kültür Merkezi’nde yönetici olarak çalıştıktan sonra İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi koordinatörü olarak görev yaptı. Ardından İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi kuruluşunda koordinatör olarak görev yapmıştır. İzmir Konak Belediyesi Kadın Müzesi projesinin oluşumunu sağlamış ve yakında açılacak olan müzenin koordinatörlüğüne devam etmektedir. Arkeoloji ve Sanat Dergisi, Egeli Dergisi, Kültür Sanat Haritası dergilerinde yazıları yayınlanmış ve birçok sergi için katalog yazısı hazırlamıştır.

 

Eray Özbek

1942'de Muğla'da doğdu.1951 yılında öğretmenlerinin yüreklendirmesi ile Bergama'daki ilkokulunda ilk sergisi açıldı. 1971'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü' nü bitirdi ve birçok mimarlık hizmetinde çalıştı. 60'lı yıllardan beri karikatürleri Zübük, Akbaba, Diyojen, 7 Gün, Ünlem, İzmir-Life gibi birçok dergide ve 300'ü aşkın karma albümde yayımlandı. Üçü yurtdışında olmak üzere 14 kişisel sergi açtı.

 

Metin Deniz

Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim ve heykel eğitimi aldı. Yurtiçinde yaklaşık 150 civarında oyunun sahne tasarımlarını gerçekleştirdi. Bu dönem içinde başta Fransa olmak üzere İsviçre ve İngiltere' de konuk sanatçı olarak çalışmalarını sürdürdü. Son yıllarda çalışmalarını tiyatro sahne ve salon iç tasarımları ile müze tefriş ve tasarımlarına yönlendirdi. Son olarak Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi'nin tasarımını ve gerçekleştirilmesini yaptı. Halen kültür merkezi, uluslararası sergiler ve müze projeleri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Mustafa Yıldız

1959 yılında Manisa, Saruhanlı' da doğdu. İlk karikatürü 1976 yılında Akbaba ve Fırt dergisinde yayınlandı. Evrensel, Milliyet Ege, Posta Ege, Karadeniz, Günebakan, Egede Yaşam, Ege Telgraf, Kamuoyu, ve Ege'de Bugün gibi ulusal ve yerel bir çok gazetede ve Homur, Karanfil, Zıpır, Sivilce, Kartopu, Gerçek, Yurtta Uyanış, Batısöz gibi bir çok dergide çizdi. Kişisel ve karma birçok sergi açtı, Saat Kulesi Karikatürcüler Grubu ve Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi olarak bu sergileri ülkemizin dört bir yanına taşıdı. Katıldığı uluslararası ve ulusal yarışmalardan toplam 34 ödül kazandı. Uluslararası sergiler ve müze projeleri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Tan Oral

1937'de Merzifon'da doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü bitirdi. Daha sonra mimarlık yerine karikatür, film ve çizgi film uğraşlarına yöneldi. 1976' da Politika gazetesinde günlük karikatür çizmeye başladı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesine geçti. Halen Taraf gazetesinde ve çeşitli dergilerde yapıtları yayınlanmaktadır. Bu arada Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Canlandırma Sanatları Bölümü'nde de on yıl kadar, öğretim görevlisi olarak çalıştı.

 

Turgut Çeviker    

1950'de Çarşamba'da (Samsun) doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde başladığı Türkoloji eğitimini, Ankara Üniversitesi DTCF'nde devam etti ve okulu son sınıftan terk etti. 1972-1978 yılları arasında Yeşilçam' da Vedat Türkali, Atıf Yılmaz ve Bilge Olgaç gibi sinemacılarla yönetmen yardımcısı olarak çalışma olanağı buldu. Cumhuriyet, Vatan, Demokrat, Doğrultu, Gösteri, Milliyet Sanat, Türkiye Yazıları, Yarın, Varlık, Güldiken gibi yayınlarda karikatür üzerine yazılar yazdı. 1980'lerde Türk karikatür tarihine yöneldi ve 1867-1923 yılları arasını, on üç kitaptan oluşan bir dizi kitap olarak yayımladı.