ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Üzümcü: Sanat İnsanın ‘Ben Varım’ Demesidir

Üzümcü: Sanat İnsanın ‘Ben Varım’ Demesidir

01 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi 110 Kez Okundu

35. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri kapsamında Konak Belediyesi’nin kültür merkezleri söyleşi ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Açılışının yapıldığı günden bu yana sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan etkinliklerde bu kez oyuncu Levent Üzümcü ‘Tiyatro Üzerine Söyleşi’ ile İzmirlilerle buluştu. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide Üzümcü, insanlık tarihi boyunca sanatın gelişiminin önemini izleyicilere anlattı.

SANAT MAĞARADAN ÇIKTI

İlk sanatsal etkinliklerin mağara adamları tarafından yapıldığını dile getiren Üzümcü, “Onlar son derece ilkel koşullarda avcılık yapıyorlardı. Kendilerinden sonra gelecek jenerasyon bu zorlu koşullarla başa çıkabilsin diye yaşadıkları zorlu mücadeleleri onlara o dönem henüz kelimeler olmadığı için hareketlerle anlattılar. Eğer bunları yapmasalardı yemeği pişirmeyi öğrenemeyecek ve bugün yapabildiğimiz hiçbir şeyi yapamayacaktık. Antik dönemde site devleti yöneticisi tiranlar tiyatroya çok büyük destek verdiler. O dönemde çok büyük eserler çıkmıştır. Orta Çağ’da ise tiyatronun yok olacağı düşünülmüş; ama insanlar tiyatro yapmaya devam etmişlerdir” dedi.

İNSAN KENDİNİ SANATLA İFADE EDER

Sanatın bir diğer yönünün de insanların kendilerinin varlığını kanıtlayabilmesi olduğunu dile getiren Üzümcü, “Sanatçılar her zaman eserleriyle kendilerini ifade etme olanağı bulmuştur. Mağara adamları ilk olarak ellerini kırmızıya boyayıp sonrasında da duvara sürerek ben varım demişlerdir. Bir edebiyatçı kitabındaki karakterlerden ve olaylardan muzdariptir. Her sinema filmi bir sanat eseri değildir. Bir filmi 5 milyar kişinin izlemesi onu sanat eseri yapmadığı gibi başka bir filmi 1500 kişinin izlemesi de onu kötü bir film yapmaz” diye konuştu.


Foto Galeri

Son Haberler
Eflatun Nuri Ödülleri 11 Aralık’ta Verilecek

23 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
227 Kez Okundu

Sofra Sırları’na Yoğun İlgi

23 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
80 Kez Okundu

Konak’ın Parkları Kitap Kokuyor

22 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
89 Kez Okundu

Kadına Şiddet Konak Sahnesinde

21 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
86 Kez Okundu

Konak’ta Asansörler Güvenli Ellere Emanet

20 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
142 Kez Okundu

Eflatun Nuri’nin Kazananları Belli Oldu

20 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
233 Kez Okundu