ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Duyurular > Nisan Ayı Temamız: "Kentte Çocuğun Hakkı Var"

Nisan Ayı Temamız: "Kentte Çocuğun Hakkı Var"

639 Kez Okundu

Her çocuğun hakkıdır eğitim; güvenilir ortamlarda, sevgiyle büyümek de hakkıdır, sağlıklı çevrede yaşamak, şehrinin sokaklarında, parklarında özgür biçimde oynamak, spor ile sanat ile gelişmek, hiçbir baskı ve şiddet altında kalmamak hakkıdır çocuğun… Bizler de şehrimizin bu örgü etrafında biçimlenmesi için gayret ediyoruz. 

Ancak bugün biliyoruz ki, çocukların en temel hakları bile az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada çiğneniyor; şiddet, taciz ve emek sömürüsü ne yazık ki çocuklarımızı da tehdit ediyor.

Son süreçte ülke genelinde çocuk istismarına yönelik haberleri okudukça, gördükçe çocuklarımız için yapılacakları artırmak ve onları korumak için farkındalık yelpazesini daha da genişletmek gerektiği bir kez daha kendisini gösteriyor. .

Çocuklar toplumda yetişkinlerden çok daha farklı bir yere sahip; psikolojileri ve dolayısıyla ihtiyaçları da farklı… Bu nedenle onların yaşadığı çevreyi ve büyüme koşullarını iyileştirmek için elimizden gelen tüm çabayı göstermeliyiz. Her fırsata yinelediğimiz bir olgu var ki öncelikle kadınlarımıza, gençlerimize ve çocuklarımıza yönelik olumlu eylem halindeyiz.     

Geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızın hayata güvenle tutunabileceği bir yapıyı oluşturmak istiyoruz. Şunun altını çizmeliyiz ki şehrimiz, küçük bireylerinin de haklarının tam karşılığını alacağı bir yapıya doğru günden güne daha hızlı doğru evriliyor.  

Tam da bu hassasiyetle, özellikle dezavantajlı bölgelerimiz için geliştirdiğimiz “Bizim Çocuklar” projemiz ikinci yılında. Son dönemde projemizden oldukça olumlu geri dönüşler almaya başladık. Hem ebeveynlerde hem de çocuklarda meydana gelen değişimleri gözlemleyebiliyoruz... Kursumuzun bugüne kadar yaklaşık 2 bin katılımcısı oldu ve çarpan etkisiyle bakıldığında 4 bin kişilik bir kitleye bu yolla ulaştık.   

Okullarda tiyatro eğitimlerimizle binlerce çocuğumuza ulaştık. Spor okullarımızda binlerce çocuğumuz ve gencimiz spor yapıyor. Okullarımızın fiziki eksiklerini gideriyoruz. Ancak çocuklarımız için yapacaklarımızın hiçbir zaman bitmeyeceğini de biliyoruz.

Çocuklarımıza bu özenle yaklaşırken, Nisan ayının temasını “Kentte Çocuğun Hakkı Var” olarak belirledik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da kutlayacağımız bu ay çocuk haklarına dikkat çekmek ve geleceğimiz olan çocuklarımızı odak aldığımız etkinlikler düzenliyoruz.  

 

 


Son Haberler
Gençlerin Dayanışmasıyla Paylaşan Kentler Oluşturmak

23 Ocak 2018 Tarihinde Eklendi
727 Kez Okundu

Mali Hizmetler Müdürlüğünden Önemli Duyuru

03 Ocak 2018 Tarihinde Eklendi
800 Kez Okundu

İsmet İnönü’yü Anma Satranç Turnuvası Başvuru Formu

24 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
408 Kez Okundu

Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması Sonuçlandı

23 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
992 Kez Okundu

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi

20 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi
404 Kez Okundu