ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Medeni Kanun Bir Devrimdir

Medeni Kanun Bir Devrimdir

16 Şubat 2017 Tarihinde Eklendi 706 Kez Okundu

Konak Belediyesi Medeni Kanun’un kabulünün 91’inci yıl dönümünü sendikacı, yazar, kadın hakları savunucusu ve aktivist Yaşar Seyman’ın konuşmacı olduğu 'Medeni Kanun’un Kabulü, Kadın Hakları ve Benazir Butto’ adlı panelle kutladı. Konak Belediyesi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel yoğun ilgi gördü. Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi de olan Seyman’ın konuşmacı, TBMM 21’nci dönem Ankara Milletvekili Ayşe Gürocak’ın da yönlendirici olarak görev yaptığı paneli izleyenler arasında Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da vardı.

 

17 ŞUBAT'IN KADINLAR İÇİN ANLAMI BÜYÜK 

 

Panelin açılışında söz alan Başkan Pekdaş, 17 Şubat 1926’da kabul edilen Medeni Kanun'un önemine değindi. Kanunun kadının birey olarak sayılmasını sağladığını belirten Pekdaş, “Bu kanun Türk Hukuk Devrimi’nin en önemli kanunlarından birisidir. Kadınların birey olması, yurttaş olması Medeni Kanun sayesinde olmuştur. Medeni Kanun döneminin en ileri kanunuydu ve kadınlar miras hakkına, boşanma hakkına sahip oldular. Birey olan, yurttaş olan kadının eğitim hayatında, iş hayatında özgürce varlığı bu kanun sayesinde oldu. Biz kadınlar Cumhuriyet’e, demokrasiye ve Büyük Atatürk’e çok şeyler borçluyuz. Şimdi o borçları ödeme sırası" dedi. 

 

İSLAM ÜLKELERİNDE KADIN OLMAK

 

Türkiye'nin ilk kadın sendika başkanlarından olan ve Pakistan'ın ilk kadın Devlet Başkanı Benazir Butto'nun yaşamını kaleme aldığı 'Benazir' kitabının yazarı Yaşar Seyman ise Medeni Kanun’un önemini, bir kadının İslam ülkesinde verdiği kimlik mücadelesi üzerinden anlattı. Birikimi ve tecrübelerini aktaran Seyman konuşmasında; Medeni Kanun’un kabulü, İslam ülkelerinde kadın olmanın zorluklar, kadınların birey ve yurttaş olmasının önemi gibi konulara değindi.

 

MEDENİ KANUN BİR DEVRİMDİR

 

Kendisini Cumhuriyet kadını olarak tanımlayan Seyman, “17 Şubat 1926’da Medeni Kanun’un kabulü çok önemli bir devrimdir. Bu kanun sayesinde kadınlar vatandaşlık, medeni resmi evlilik ve miras haklarına sahip oldu. 91 yıldır yürürlükte olan bu kanunun yasallaşmasına yönelik uzun yıllar çalışmalar yapıldı ve sonunda 2002’de 57’nci Hükümet Dönemi’nde yasallaştı" diye konuştu.

 

BUTTO KADININ AZMİNİN VE GÜCÜNÜN ZAFERİDİR

 

Asya’da kadının siyasetçi olmasının çok zor olduğunu vurgulayan Seyman, “Benazir Butto Pakistan Başbakanı olan babası Zülfikar Ali Butto’nun isminin altında ezilmedi. Sürgünden dönüp seçimleri kazanıp, ilk kadın Devlet Başbakanı oldu” dedi. Yaşar Seyman panel sonunda kendisini dinlemeye gelenlerin sorularını da yanıtladı.  Seyman ayrıca ‘Benazir’ kitabını da okuyucuları için imzaladı.

 

 

 


Foto Galeri

Son Haberler
Başkan Pekdaş’tan Minibüsçü Esnafına Ziyaret

24 Şubat 2018 Tarihinde Eklendi
13 Kez Okundu

Konak’ta ‘Eleştiren’ Sergi

23 Şubat 2018 Tarihinde Eklendi
107 Kez Okundu

İlan / Duyuru

24 Şubat 2018 Tarihinde Eklendi
942 Kez Okundu

Sabahattin Ali Eserleri Konak’ta Sergiye Çıktı

22 Şubat 2018 Tarihinde Eklendi
133 Kez Okundu

Başkan Pekdaş’tan Esnaf Odalarına Ziyaret

21 Şubat 2018 Tarihinde Eklendi
134 Kez Okundu

Çocuk Tiyatroları Festivali Konak’ta Başladı

20 Şubat 2018 Tarihinde Eklendi
208 Kez Okundu