KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’ta İki Çeşme İçin Düğmeye Basıldı

Konak’ta İki Çeşme İçin Düğmeye Basıldı

22 Ocak 2020 Tarihinde Eklendi 562 Kez Okundu

İkiçeşmelik semtine adını veren, Eşrefpaşa Caddesi üzerindeki tarihi İkiçeşmelik Çeşmesi Konak Belediyesi’nin yapacağı restorasyon çalışması ile gün yüzüne çıkacak.

Konak Belediyesi’nin, ilçenin tarihi değerlerini korumak ve tanıtmak adına yaptığı kamulaştırma ve restorasyon çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. İkiçeşmelik’e adını veren tescilli çeşmelerin özgün sınırlarını ve haznesini ortaya çıkarmak üzere harekete geçen Konak Belediyesi, mecliste oy birliği alınan karar ile kamulaştırmanın önünü açtı. Büyükşehir Belediye Meclisinden de olumlu dönen kararın ardından İkiçeşmelik Çeşmeleri, Konak Belediyesi’nin kamulaştırma programına dahil edildi.

Tarihi Bina Yeniden Görülebilecek

Yapılacak çalışma ile yaklaşık 100 metrekarelik bir alanın kamulaştırılması düşünülürken, çeşmelerin gerisinde yer alan tarihi bina da ortaya çıkacak. Gecekondulaşma sonucu görünmez hale gelen bina, eklentilerin kaldırılması ve restorasyonun ardından özgün haline kavuşacak. Kamulaştırmanın sonrasında yapılacak restorasyon projesinin uygulanması ile tescilli bina ve çeşmeler ortaya çıkacak.

Tarih Günümüzle Buluşuyor

1930 yılında yapılan yol alçaltma çalışmasında tarihi çeşme yukarıda kalınca,hemen altına bir çeşme daha yapılmasıyla son halini alarak semte adını verdiği düşünülen çeşmeler,Konak Belediyesi’nin çalışması ile hayata dönecek. Geçtiğimiz yıllarda basit onarımı gerçekleştirilen çeşmeler, hazırlanacak proje ile aslına uygun restorasyonun ardından kent yaşamındaki yerini alacak.


Foto Galeri

Son Haberler
Konak’ta Can Dostlara Teknoloji ile Hizmet

21 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
32 Kez Okundu

Batur: Sağlık Çalışanlarımızın Yanındayız

19 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
27 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nden Türkiye’ye Örnek Sözleşme

18 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
160 Kez Okundu

Esnaftan Batur’a Pandemi Teşekkürü:

16 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
63 Kez Okundu

Avrupa Hareketlilik Haftasında Konak’ta Yarışma Heyecanı

15 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
78 Kez Okundu

Konak’tan Torosgücü’ne Şampiyonluk Primi

15 Eylül 2020 Tarihinde Eklendi
102 Kez Okundu