ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’ta Efsane Buluşma

Konak’ta Efsane Buluşma

12 Nisan 2018 Tarihinde Eklendi 379 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl ilki düzenlenen ‘Yalı Günleri’ sona erdi. Pazartesi günü başlayan ve üç gün süren etkinliğin kapanışında tam bir Göztepe anması yaşandı. İzmir’in köklü takımlarından Göztepe’nin Türk futbol tarihine damgasını vurmuş efsane futbolcularının buluştuğu etkinlik aynı zamanda bir anma törenine de dönüştü.

Konak Belediyesi, Göztepe Spor Kulübü ve İzmir Araştırmaları Derneği işbirliğinde düzenlenen ‘Yalı Günleri’ yoğun ilgi gördü. İlki düzenlenen ve üç gün süren etkinliğin açılışında Mehmet Ali Akman, Güzelyalı, Çankaya ve Mithatpaşa mahalle muhtarları ‘Mahallelerimizin Bu Gününden Yarınlarına Bakış’ adıyla düzenlenen söyleşide mahallelerini anlattı. Etkinliğe katılan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da söz alarak kent ve mahallelilik konularında düşüncelerini dile getirdi. Yalı Günleri’nin ilk gününde ‘Nostaljik Fotoğraflarla Yalılar Semtinin Yüz Yılına Bakış’ fotoğraf sergisi de açıldı. Etkinliğin ikinci gününde ise ‘Yalılar Semtinde Yaşamış Sanat İnsanlarımızı Anıyoruz’ adlı panel ve dinleti gerçekleştirildi. Osman Akbaşak moderatörlüğünde Sabah Şardağ, Hüseyin Yurttaş ve Gürol Tombul, Rüştü Şardağ, Berrin Taşan ile Dinçer Sümer’i anlattı. Etkinlik, Cevheri Musiki’nin Rüştü Şardağ şarkılarını seslendirmesiyle son buldu.

EFSANE KADRO BULUŞTU

Etkinliğin üçüncü günü ise tam bir Göztepe anmasına dönüştü. Etkinliğe Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, Göztepe’nin efsane kalecisi Seyfi Talay’ın kızı Süreyya Talay ile Göztepe’nin efsane kadrosunda yer alan isimler katıldı. Güzelyalı Fuat Göztepe Parkı’ndaki Göztepe Heykeli önünde fotoğraf çekiminin ardından Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi’nde ‘Efsane Göztepe’den Günümüzde İzmir Futboluna Bakış’ konulu panele geçildi.

GÖZTEPE’YE YENİ MARŞ

Panelin açılış konuşmalarında ilk olarak İzmir Araştırmaları Derneği Başkanı Yaşar Ürük söz aldı. Göztepe’nin tarihine ışık tutan konuşmasında Atatürk’ün nüfus kaydının Göztepe’de olduğunu savunan Ürük, “Atatürk’ün nüfus kaydı Göztepe’deydi ve Göztepe Mahalleliydi” dedi. Etkinliğin son günü olan 11 Nisan tarihinin rastgele seçilmediğini dile getiren Ürük, 11 Nisan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün Güzelyalı Tayyare Alayı’nı denetlediği günün yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Atatürk’e çok yakışan kulüp Göztepe’nin, şerefli günü olan bu özel güne denk getirdik” bilgisini verdi. Ürük, konuşmasında Göztepe’nin yanı sıra İzmir’in diğer takımlarının da süper ligde yer alması dileklerinde bulundu. Müzisyen Türker Atik’in yazıp, bestelediği yeni ‘Göztepe Marşı’ da ilk kez bu etkinlikte dinletildi. Göztepe’nin 1. Lig’de şampiyon olduğu yıldan coşku dolu görüntüler eşliğinde dinletisi yapılan marş, salondaki davetlilerden büyük alkış aldı.

BU SEMTİN ÇOCUĞUYUM

Etkinliğe katılan Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil de yaptığı konuşmada; “Bu semtte büyümüş, efsane takımın yanında çocukluğunu geçirmiş bir kişi olarak çıktığım semte başkan olarak dönmek benim için onurların en büyüğü. Hem Göztepe, hem Yalı ikisi de çok güzel birleşiyor. Burası geçmişte tamamen Yalılarla kaplı bir semtti. Ben Müdaffa-i Hukuk İlkokulu’ndan mezun oldum. Bugün ilkokulumu da ziyaret ettim. Oradaki öğrencilerle bir arada olmak, geçirdiğim beş yılı yeniden hatırlamak istedim. Esnaf lokantasında yemek yedik. Hala burası nadir kalmış, güzel semtlerden birisi. Herkes birbirini tanıyor, insanlar birbirleriyle iç içe yaşıyor. Şehirler zaman içinde gelişiyor, değişiyor. Güzel yalıların yerini apartmanlar aldı. Keşke almasaydı ama bu sadece İzmir’e ait bir durum değil. Göztepe her zaman önemli bir semtti” dedi.

14 HAZİRAN FESTİVALE DÖNÜŞECEK

Bir semt takımını yaşatmanın kolay olmadığını da dile getiren Sepil, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a verdiği destekten ötürü teşekkür de etti. “Sema Pekdaş’ın yanına ne zaman gittiysek bize yol gösterdi, elinden gelen yardımı yaptı. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum” diyen Sepil, bu yılki 14 Haziran Göztepe’nin kuruluş yıldönümü kutlamalarını bir şölene dönüştürmek istediklerini söyledi. Sepil, “Her zaman olduğu gibi bu yıl da Göztepeli gibi kutlayacağız. Biliyorsunuz Göztepe protokolü sevmez. Etkinliğimizde bir protokol anlayışı olmayacak. Bu sene ışık ve ses festivaline dönüştürmek istiyoruz. Festivaller listesine sokmak istiyoruz” dedi. Sepil, konuşmasını; “İnşallah arkamızdan İzmir kulüpleri de aslanlar gibi gelir. Biz sadece Göztepe’yi değil, diğer İzmir kulüplerini de başarılı görmek istiyoruz” diye bitirdi.

GÖZTEPE’NİN BAŞARISI HER DAİM SÜRSÜN

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da yaptığı konuşmada gök kubbe altındaki en güzel şehirde belediye başkanlığı yapmanın keyif ve mutluluğunu yaşadığını söyledi. Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil’i göreve gelişiyle kulüp başarısındaki yükselişten ötürü kutladı. Başkan Pekdaş, “Göztepe’yi bir Türkiye takımı, Süper Lig’de dünya takımı yapmanın yolu açıldı. Ben bu yolda başarıyla yürüyeceğine inanıyorum. Biz İzmir’deki diğer takımların da aynı başarıyı elde etmelerini istiyoruz. İzmir sadece kendisine başarı isteyen bir şehir değil, zenginliklerini başkalarıyla paylaşan bir kent. İzmirlilik ruhu, İzmirlilik kimliği de bu yüzden önemli. Bizim bunu devam ettirme görevimiz var. Sokak aralarındaki çay ocaklarında, kahvehanelerde hayatın kalbinin başka türlü atmasını sağlıyorsak, o yüce gönüllülüğün devamını sağlayabiliyorsak çok şanslıyız. Göztepe’nin başarıları her daim sürsün ve İzmir’in adı tüm dünyada duyulsun” dedi. Futbolun etki alanın çok geniş olduğunu dile getiren Pekdaş, bu etkinin kentin kimliğine katkı koymasının önemli olduğunu belirterek, “Göztepe aracılığıyla kentimizin zenginleşmesini sağlayarak hep birlikte el ele kol kola olacağız. İzmirlilerin gönül zenginliklerinin hep yaşaması için birlikte çaba sarf edeceğiz. Göztepe’nin başarısının sürmesi için destek vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

EFSANELER SAHNEYE ÇIKTI

Konuşmaların ardından etkinlik yöneticiliğini Gazeteci Sancar Maruflu’nun yaptığı ‘Efsane Göztepe’den Günümüzde İzmir Futboluna Bakış’ adlı panelle sürdü. Panelde Göztepe’nin efsane futbolcularından Ertan Öznur, Nevzat Güzelırmak, Fevzi Zemzem, Ceyhan Yazar, Halil Kiraz, Cenap Öztezel ile Gazeteci Okan Yüksel sırasıyla söz alarak Göztepe ve Yalı semtinin tarihinden alıntılar yaparak anıları tazeledi. Panel sonunda konuşmacılara ve katılımcılara İzmir Araştırmaları Derneği tarafından plaket verildi.


Foto Galeri

Son Haberler
Yazar Evi Konuklarını Ağırlamaya Devam Ediyor

16 Aralık 2018 Tarihinde Eklendi
48 Kez Okundu

Cimri, Seyirciyi  Kahkahaya Boğdu

14 Aralık 2018 Tarihinde Eklendi
83 Kez Okundu

​Yeni Yıla Ata’yla Girdiler

13 Aralık 2018 Tarihinde Eklendi
110 Kez Okundu

Emre Kongar Konak’a Konuk Oldu

12 Aralık 2018 Tarihinde Eklendi
91 Kez Okundu

Konak’ta Eşitlik Birimi Hizmete Girdi

11 Aralık 2018 Tarihinde Eklendi
96 Kez Okundu

Sefarad Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü

10 Aralık 2018 Tarihinde Eklendi
157 Kez Okundu