ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Karakuş’un Romanları Mercek Altına Alındı

Karakuş’un Romanları Mercek Altına Alındı

02 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi 477 Kez Okundu

Konak Belediyesi edebiyatın usta isimlerini İzmirlilerle buluşturmaya devam ediyor. Düzenlenen edebiyat buluşmalarının son konuğu Türkiye’nin usta kalemlerinden, öğretmen, yazar, şair Hidayet Karakuş oldu. Yazar Karakuş’un romanlarının mercek altına alındığı panel Konak Belediyesi’nin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte yazarın kitaplarını yine edebiyata emek veren isimler; araştırmacı yazar Efdal Sevinçli ile eleştirmen, yazar, şair Bahri Karaduman ele aldı. Çok sayıda İzmirli edebiyatseverin izlediği etkinliği yazar Yunus Bekir Yurdakul sundu.

“YAZDIKLARIM YAŞADIKLARIMIN İZDÜŞÜMÜ’’

Romanlarının yanı sıra hikaye, şiir ve radyo oyunu türünde de eserler veren Karakuş’un, Yağmurlar Nereye Yağar, Uykusu Derin Şehir, Şeytan Minareleri ve Anne Beni Bekleme romanları değerlendirildi. İkili, Hidayet Karakuş’un toplumsal olaylara bakış açısını, romanları üzerinden okura yansıtılışını derinlemesine ele aldı. Etkinlikte yazar Hidayet Karakuş da söz aldı. İlk romanı Yağmurlar Nereye Yağar’da köy ve kentte yaşamını sürdüren bir aydının siyasal çalkantılar içinde vermeye çalıştığını anlatan Karakuş, romanlarında yaşanmışlıkların, anıların izleri olduğunu söyledi. Uykusu Derin Şehir ve Şeytan Minareleri romanlarında da bu izlerin olduğunu dile getiren Karakuş, “Yazdığım romanlar yaşamımın izdüşümüdür. Yaşantımdan, anılarımdan yola çıkıyorum ama toplumla bütünleşen kurgu estetiği içinde yazmaya çalışıyorum. İlk romanım Yağmurlar Nereye Yağar benim için ne köy ne de kent romanıdır. Köy, kent ikilemi yaşayan aydınların romanıdır” dedi. Hidayet Karakuş’un Bilgi Yayınevi’nden çıkan son romanı ‘Anne Beni Bekleme’ ise Kurtuluş Savaşımızı, Yunan Pandeli’nin gözünden anlatıyor.

HİDAYET KARAKUŞ KİMDİR?

6 Eylül 1946'da Yalvaç'ın Kurusarı köyünde doğdu. İlkokuldan sonra girdiği Isparta Gönen İlköğretmen Okulu'nu 1964'te, Selçuk Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nü 1966'da bitirdi. Adana'da, Manisa'da, İzmir'de Türkçe öğretmenliği yaptı. İlk şiirleri okul ve Isparta gazetelerinde yayımlandı. Daha sonra şiirleri Çağrı, Şölen, Forum, Ilgaz, Varlık, Dönemeç, Yarın, Karşı Edebiyat, Yazko Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Sanat Olayı, Somut, Adam Sanat, Düşlem, Ünlem, Kum, Pencere gibi pek çok edebiyat dergisinde çıktı. Cumhuriyet gazetesinde öyküsü, röportajı, yazıları yayımlandı.

Şiirlerini, romanlarını, yazdığı her konuyu insanı temel alan, toplumsal gerçekçi bir anlayışla yazar. Hangi Leylasın Sen (1986) kitabıyla 1982 Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülü'nü, Sesini Bana Bırak (1994) ile 1993 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'nü aldı. Yağmurlar Nereye Yağar (1981) romanı ile 1981 Mehmet Ali Yalçın Roman Ödülü üçüncülüğüne, Uykusu Derin Şehir (1991) ile 1991 Ferit Oğuz Bayır Roman Ödülü'ne, Şeytanminareleri (2009) ile 2010 Orhan Kemal Roman Armağanı ve Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü'ne değer görüldü. 1997'de Ankara Üniversitesi T. Ö. Merkezi'nce Başarılı On Çocuk Kitabı yazarından biri seçilerek Altın Kalem aldı. 2003 İzmir 2. Türkçe Günleri'nde Türkçe'ye Emek Ödülleri'nde Özel Ödül, Karşıyaka Belediyesi'nce 2004 Homeros Emek Ödülü verildi. Şeyh-i Sanan'ın Aşkı adlı radyo oyunuyla 1996/1997 Almanya'nın Sesi Radyosu Türkçe Edebiyat Ödülü'nde birinci oldu.

 


Foto Galeri

Son Haberler
Konak’ta Yaz Tatili Eğlenceli Geçecek

22 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
29 Kez Okundu

Terleten Değil, Serinleten Kurs

21 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
117 Kez Okundu

Çöp Konteynerleri Yenilendi

20 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
84 Kez Okundu

Pekdaş’tan Eğitimli Babalara Sertifika

19 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
114 Kez Okundu

Konak’tan Asfalt Seferberliği

18 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
82 Kez Okundu

Taksici Esnafına Bayram Hediyesi

16 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
147 Kez Okundu