ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Kaçak Bina Yıkıldı Tarihi Sarnıç Ortaya Çıktı

Kaçak Bina Yıkıldı Tarihi Sarnıç Ortaya Çıktı

24 Aralık 2017 Tarihinde Eklendi 526 Kez Okundu

Yürüttüğü çalışmalarla kadim şehir İzmir’in merkezindeki tarihi yapıları bir bir ayağa kaldıran Konak Belediyesi’nin restorasyonuna başladığı Alanyalı Konağı’nın avlusundaki kaçak binayı yıkan ekipler tarihi bir sarnıçla karşılaştı.
Günümüzde yaklaşık 3 bin tescilli binaya ev sahipliği yapan İzmir’in kalbi Konak’ta yıllara meydan okuyan tarihi yapılar bir bir kurtarılıyor. Konak Belediyesi’nin başlattığı restorasyon çalışmaları kapsamında son olarak tarihi Kemeraltı Çarşısı içinde yer alan Alanyalı (Yemişçizade) Konağı’nın kente kazandırılması adına düğmeye basıldı. 19. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tarihi yapı, kurul onaylı proje doğrultusunda restore ediliyor. Kent merkezinde kalan önemli tarihi yapılardan biri olan ve kısa zamanda yeniden ayağa kaldırılıp, sosyal-kültürel tesis olarak İzmirlilere hizmet vermesi planlanan konağın restorasyon çalışmaları yeni tarihi eserleri de ortaya çıkardı. Görkemli yapının avlusuna inşa edilmiş kaçak binayı yıkan ekipler, konağın su ihtiyacını karşılayan bir sarnıçla karşılaştı. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen tarihi sarnıç heyecan yarattı. Ortaya çıkan sarnıç hakkında detaylı inceleme başlatılması için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bilgi verildi. Mimarisiyle bugün bile göz kamaştıran Alanyalı Konağı’nın avlusunda ortaya çıkarılan sarnıcın,  kurulun yapacağı çalışmaların ardından hangi döneme ait olduğu belli olacak. Yeni ortaya çıkan sarnıçla birlikte restorasyon çalışmaları da yeni bir boyut kazanacak.     

ESKİ GÖRKEMİNE  KAVUŞACAK

Kemeraltı Çarşısı içinde kalan Alanyalı Konağı neo-klasik mimarisiyle dikkat çekiyor. Dönemin seçkin mimarlık örneklerinden biri olan tarihi konağın çok özel tavan süslemeleri bulunuyor. Zamana ve kullanıma bağlı tahribatlara rağmen güzelliğini günümüze değin koruyabilmiş yapı Cumhuriyet’in ilk yıllarında Tapu Kadastro Müdürlüğü ve Askerlik Şubesi olarak kullanıldı. 1950- 1969 yılları arasında Kestelli Kız Okulu olarak da hizmet verdi. Bu tarihten sonra trikotaj atölyesi olarak kiralanan yapının zamanla özgün cephe ve planlama düzeni kısmen değiştirildi. Son yıllarda içler acısı duruma gelen tarihi yapı, Konak Belediyesi’nin yürüttüğü restorasyon çalışmaları sayesinde yeniden eski görkemli günlerine kavuşacak.  Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, tarihe tanıklık etmiş yapının hazırlanan proje kapsamında aslına uygun şekilde restore edileceğini söyledi. Sadece Alanyalı Konağı’nı değil Konak’ta pek çok yapının yeniden ayağa kaldırılması için çalıştıklarını belirten Pekdaş, ancak ilçede yaklaşık 3 bin tescilli yapının bulunduğunu bunların tamamını belediye bütçesiyle restore etmelerinin zor olduğunu söyledi. Pekdaş, belediye bütçesinin el verdiği oranda restorasyon çalışmaları yaptıklarını dile getirdi.


Foto Galeri

Son Haberler
Arıcık Okulları Gezmeye Devam Ediyor

17 Ekim 2018 Tarihinde Eklendi
39 Kez Okundu

İzmir’in Lezzetleri Mutfak Konak’ta Tadılacak

16 Ekim 2018 Tarihinde Eklendi
124 Kez Okundu

Cumhuriyet Coşkusu Mahallelerden Başladı

15 Ekim 2018 Tarihinde Eklendi
85 Kez Okundu

Film Sezonu ‘Yol Kenarı’ İle Başladı

14 Ekim 2018 Tarihinde Eklendi
115 Kez Okundu

İnsanlık Ustası Konak’ta Anıldı

13 Ekim 2018 Tarihinde Eklendi
124 Kez Okundu

Kumaş ve Akrilik Estetiği

12 Ekim 2018 Tarihinde Eklendi
105 Kez Okundu