ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Ercan Kesal: En Güçlü Silahım Samimiyet

Ercan Kesal: En Güçlü Silahım Samimiyet

01 Kasım 2018 Tarihinde Eklendi 280 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin her ay farklı bir isimle düzenleyeceği ‘Yazarlar Yazarları Ağırlıyor’ adlı söyleşilerin ilk konuğu son dönemde oynadığı televizyon dizisindeki İdris Baba rolü ile büyük bir hayran kitlesine ulaşan Ercan Kesal oldu. Yazarlığın ardından oyunculuğuyla da başarısını sürdüren Kesal’a sorularıyla Gazeteci-Yazar Barış İnce eşlik etti. Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlik yoğun ilgi gördü. 350 kişilik izleyici kapasitesine sahip salon tamamen dolarken, ayakta kalan konuklar için salon içerisine ek sandalyeler konuldu. Etkinliği izleyenler arasında Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da yer aldı.

ANNEMİ TAKLİT ETTİM

Her ay bir yazarın konuk olacağı Yazarlar Yazarları Ağırlıyor etkinliğinin ilkine konuk olan Ercan Kesal, Barış İnce’nin soruları ışığında çocukluk yılları, yazarlık serüveni ve sinemayla nasıl tanıştığını anlattı. Hikaye anlatıcılık özelliğinin daha çocuk yaşlarda başladığını söyleyen Kesal, “Ben annemi taklit ettim. Çünkü bizim evin anlatıcısı annemdi” dedi. Kesal, çocukluk yıllarında okuduğu romanların kendisini zenginleştirdiğini de belirtti.  

İZMİR’İN YERİ BENDE AYRI

İlk üniversiteye Ankara’da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde başladığını ancak babasının ısrarları nedeniyle yeniden sınava girerek Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını anlatan Kesal, İzmir’in hayatında ayrı bir yeri olduğunu belirterek, “İzmire gelip de kendini iyi hissetmeyen var mı? Bu özelliği sanırım bu kentin habitatıyla ilgili. İzmir’in bir hafızası var, kendine ait bin yıllık bir kültürü var” diye konuştu.

OKUDUĞUM KİTAPLAR YENİ KAPILAR AÇTI

“Hayatınızdaki kötü olaylara kapılmayın, onlar size mutlaka yeni kapılar açacaktır” diyen Kesal, edebiyatın da her zaman kendisi için ön açıcı olduğunu söyledi. Kesal, “Benim okuduğum kitaplar hayatıma yeni kapılar açmış ve beni zenginleştirmiş. Kitaplara müteşekkirim, edebiyata ve kelimelere minnettarım. İnsan okudukça bir süre sonra da yazıyor. Yazarlık aslında sizden öncekilerin yazdıklarıyla beslendiğiniz bir süreç. Okuduklarınızla yeniden üretiyorsunuz” dedi.

ÇUKUR’DAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM

Sinemaya geçişinin Nuri Bilge Ceylan’la tanıştıktan sonra olduğunu dile getiren Kesal, “Ben sinemaya hikaye anlatıcı sıfatımla girdim. Bende rol yapma becerisi yok. Rol yapmak yerine oradaki,  roldeki insan oluyorum” diyerek oyunculuğa bakışını anlattı. Şu sıralar rol aldığı televizyon dizisi Çukur’dan çok şey öğrendiğini de dile getiren Kesal, “Çukur’dan öğrendiklerimi asla unutmayacağım. Müthiş bir laboratuvar. Çukur’da oynadım diye bazı kişilerden eleştiri alıyorum. Bu ülkenin televizyonlarındaki bazı tartışma programları Çukur’dan daha çok zarar veriyor bu ülkenin gençlerine. Asıl mesele reyting  belasına düşmüş bir yapı olmamakta yatıyor. Kendimizin de haz alacağı işleri, popüler anlayışla sunabiliriz. Daha iyi projeler yaparak, internet mecrasını kullanarak, daha kısa projeler hazırlayarak bunu başarabiliriz” dedi.

DOKTOR OLMASAYDIM SİNEMA YAPAMAZDIM

Söyleşide “Doktor olmasaydım sinema yapamazdım” diyerek sinema sektörünün içinde bulunduğu zorluklara da değinen Kesal, oynadığı sinema filmlerinin bir çoğundan para almadığını belirterek, “Hekimlik beni çok özgürleştiren, maddi ve manevi hayatımı kolaylaştıran bir meslek oldu. Bu kadar rahat senaryo yazabilmekle uğraşabildim, oyunculuk seçimi yaptım” dedi. Oynadığı İdris Baba rolü ile büyük bir hayran kitlesi kazanmasına da değinen Kesal, oyunculuktaki en güçlü silahının samimiyet olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Ben içimden geldiği gibi samimi hiç sakınmadan birşeyler anlatmak istiyorum. Oyuncluğumda da bunun peşine düştüm. Seyirciye inandırıcı olmak için kendi içimdeki kahramanın peşine düşmem  gerektiğini fark ettim. Ben kendi içimdeki İdris Koçovalı’yı da anlamak istiyorum. Benim en güçlü silahım samimiyet. Benbundanvazgeçmemeliyim. Bunu okuyucuma, izleyicime geçirirsem yolculuğumu devam ettirebilirim.” Söyleşi sonunda Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Ercan Kesal ve Barış İnce’ye teşekkür ederek, çiçek takdim etti.


Foto Galeri

Son Haberler
Öykü Günleri Dolu Dolu Geçti

18 Şubat 2019 Tarihinde Eklendi
68 Kez Okundu

​Konak’ta Aşk Konuşuldu

15 Şubat 2019 Tarihinde Eklendi
88 Kez Okundu

Kursiyerler Kulakların Pasını Sildi

13 Şubat 2019 Tarihinde Eklendi
98 Kez Okundu

Yazgan, ‘Bir Tatlı Telaş’ ile İzmirlilerle Oldu

12 Şubat 2019 Tarihinde Eklendi
118 Kez Okundu

Konak’ta Halkoyunları Şenliği

11 Şubat 2019 Tarihinde Eklendi
150 Kez Okundu

Öykü Günleri 17. kez ‘Merhaba’ Diyecek

08 Şubat 2019 Tarihinde Eklendi
271 Kez Okundu