ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Engelleri Fark Ettiren Gezi

Engelleri Fark Ettiren Gezi

15 Mart 2017 Tarihinde Eklendi 1043 Kez Okundu

Türkiye'nin ilk Engelli Farkındalık Merkezi’ni gezen Konaklı öğrenciler, engelli bireylerin karşılaştıkları zorlukları bizzat deneyimleyerek, empati kuruyor.

Konak Belediyesi, ilçedeki ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrencileri İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Türkiye’nin ilk ‘Engelli Farkındalık Merkezi’ne götürüyor. Geçen yıl açılan merkeze düzenlenen geziler sayesinde Konaklı öğrenciler, engelli bireylerin yaşadığı zorlukları anlamaya ve empati kurmaya başladı. Son olarak Zafer Ortaokulu’ndan öğrenciler Konak Belediyesi’nce kendilerine tahsis edilen otobüslerle Limontepe’deki Engelli Farkındalık Merkezi’ ne getirildi. Engelli Farkındalık Merkezi’ni görevli personel rehberliğinde gezme fırsatı bulan öğrenciler, farklı mekansal düzenlemeler, oyunlar, etkinlikler ve materyaller aracılığıyla engellilerin yaşadığı zorlukları ve sıkıntıları daha yakından deneyimledi.

EMPATİ KURDULAR

Merkezdeki çeşitli uygulamalara dahil olan öğrenciler bu sayede engelli bireyleri daha iyi anlayarak, empati kurabildi. Merkezde bedensel engelliler gibi tekerlekli sandalyeye binip özel parkuru geçmeye çalışan öğrenciler, engelsiz oyun alanının yanı sıra üstün yeteneklileri anlamak için yap- yapabilirsen uygulamasına katıldı. Bu parkurun ardından öğrenme güçlüğü alanını ve Otizmli bireyleri anlamak için de duyu labirentini deneyen öğrenciler görme ve işitme engelli bireyleri anlayabilmek için de karanlık ve aydınlık mekanlara girdi. Etkinlik sonunda öğrenciler merkezden yine Konak Belediyesi’nce alınarak evlerine bırakıldı.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ

Sosyal belediyeciliğin başarılı bir uygulaması olan ‘Engelli Farkındalık Merkezi’ İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılının Aralık ayında açıldı. Engellilerin yaşadıkları sorunlara ve sıkıntılara onların gözünden bakarak farkındalık yaratmayı amaçlayan merkeze gelenler farklı engel gruplarının mekansal düzenlemeler, oyunlar, etkinlikler ve materyaller aracılığıyla deneyimleyebiliyor. Merkezde görme, işitme ve ortopedik engelliler alanı, tekerlekli sandalye parkuru, öğrenme güçlüğü ve üstün yetenekliler alanı, otizm labirenti, karanlık ev ve market alanı ile zihinsel engelliler alanı yer alıyor. 1,5 milyon TL’ye mal olan merkezden her yaş grubundan öğrenciler, kamu çalışanları, eğitimciler ve aileler gibi toplumun her kesiminden ve yaş grubundan bireyler yararlanabiliyor.


Foto Galeri

Son Haberler
Konak’ta Yaz Tatili Eğlenceli Geçecek

22 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
25 Kez Okundu

Terleten Değil, Serinleten Kurs

21 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
113 Kez Okundu

Çöp Konteynerleri Yenilendi

20 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
83 Kez Okundu

Pekdaş’tan Eğitimli Babalara Sertifika

19 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
114 Kez Okundu

Konak’tan Asfalt Seferberliği

18 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
82 Kez Okundu

Taksici Esnafına Bayram Hediyesi

16 Haziran 2018 Tarihinde Eklendi
147 Kez Okundu