ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Emre Kongar Konak’a Konuk Oldu

Emre Kongar Konak’a Konuk Oldu

12 Aralık 2018 Tarihinde Eklendi 244 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin her ay farklı bir yazarın konuk edildiği ‘Yazarlar Yazarları Ağırlıyor’ adlı söyleşilerinin bu ayki konuğu Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı, Türk toplum bilimci, Prof. Dr. Emre Kongar oldu. Konak Belediyesi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen buluşmada Kongar, Gazeteci-Yazar Barış İnce’nin sorularını yanıtladı. Etkinliği, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda kişi izledi.   

DEMOKRASİ ZOR ŞEY

İnce’nin ‘Demokrasiye nasıl daha fazla sahip çıkacağız?’ sorusuna Kongar, “Demokrasi sandık ile başlar. Sandık, demokrasisinin vazgeçilmezi, olmazsa olmazı, gerekli ama yeterli olmayan koşuludur. Sandık, mutlaka olacak ama başka şeyler de olacak. Sandığı hangi toplumsal yapının önüne koyarsan sandıktan o çıkar. Aşiretin önüne koyarsan aşiret ağası çıkar, mollaların önüne koyarsan mollalar ve müritleri çıkar, gelişmiş ülkelerin önüne koyarsan belki demokrasi çıkar. Demokrasi zor bir şey. Sandık gerekli ama yetersiz. Demokrasinin yeterlilik, gereklilik şartı ise herkesin hak ve özgürlüklerinin; özellikle muhalefette kalanların ifade ve eleştiri özgürlükleri başta olmak kaydıyla herkesin temel hak ve özgürlüklerinin iktidara karşı da korunduğu bir rejimdir. Bu olmadığı takdirde istediğin kadar sandık koy o sandıktan çıkan şey demokrasi değildir. O sandıktan totalitarizm de, şeriat da, faşizm de çıkar” dedi.

BUGÜNLER  DARBENİN ESERİ

1980 darbesinin bugünleri hazırlayan bir olay olduğunu dile getiren Kongar, “Kemalizm adına iş yapıyoruz diye Atatürk’ü kendilerine paravan yapan Kenan Evrencilerle Fethullah Gülenciler kol kola girip, Anayasaya mecburi din derslerini soktular. Türkiye’nin özgürlükçü Anayasası olan 1961 Anayasası’nın ortadan kaldırılarak şeriata dönük oluşumlara ve gelişmelere izin veren bir Anayasa oluşturuldu. Bunun temelinde de Kenan Evren, İhsan Doğramacı ve Fethullah Gülen vardı. Bugünlere  öyle geldik” dedi. Etnik ve dinsel kaygıların öne çıktığı, ayrımcılık yapıldığı konusuna da cevap veren Kongar, Türkiye’de çoğulcu kimliklerin dışında kalan kimliklerin ezildiğini savundu. Kongar, söyleşi sonunda kitaplarını da imzaladı.


Foto Galeri

Son Haberler
Pekdaş’tan Şaphane’ye Çıkarma

24 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
70 Kez Okundu

Baharın Gelişi Şarkılarla Kutlandı

22 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
147 Kez Okundu

Konak’ta Tapu Sevinci Sürüyor

21 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
119 Kez Okundu

Yenilenen Parklarda Çocuk Şenliği

20 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
140 Kez Okundu

Konak’ta Çanakkale Zaferi’ne Özel Sergi

19 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
115 Kez Okundu

Engelsiz Raketler Konak'ta Korta Çıktı

13 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
137 Kez Okundu