ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Azmin adı Aylin

Azmin adı Aylin

05 Ekim 2015 Tarihinde Eklendi 668 Kez Okundu

DGS sınavına hazırlandığı sırada beyin kanaması geçirerek felç kalan 20 yaşındaki Aylin Eken, Konak Belediyesi’nin Engelsiz Servis hizmeti sayesinde haftanın üç günü fizik tedaviye gidiyor.  Azmiyle doktorlarını bile şaşırtan genç kız, yeniden yürüyeceği günlerin hayalini kuruyor.

Konak Belediyesi’nin engelli yurttaşların kent içi ulaşımdaki zorlukları aşmaları için yaşama geçirdiği ‘Engelsiz Servis’ hizmeti ihtiyaç duyan vatandaşların imdadına koşmaya devam ediyor.  Hizmete girdiği günden itibaren yoğun talep gören servis hizmeti sayesinde engelli vatandaşlar hastane, postane, banka veya adliye gibi kamu kurum ve kuruluşlarına giderken artık zorluk yaşamıyor. Engelsiz Servis hizmetinden faydalanan yüzlerce engelliden biri de geçtiğimiz Mart ayında Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) hazırlandığı sırada stres nedeniyle beyin kanaması geçirerek felç kalan Aylin Eken... Doğuştan sağ tarafında hareket zorluğu yaşayan 20 yaşındaki genç kız, dershanede geçirdiği beyin kanaması sonucunda 55 gün bilinci kapalı olarak yoğun bakımda yattıktan sonra, 7 aydır aralıksız olarak fizik tedavi görüyor.

ADIM ATACAĞI GÜNÜ BEKLİYOR

Ballıkuyu semtindeki Mirali Mahallesi’ndeki evlerinde annesi ve üç kardeşiyle hayata tutunmaya çalışan Aylin Eken’i haftanın üç günü Konak Belediyesi’nin Engelsiz Servis aracı evinden alarak tedavi gördüğü merkeze götürüp getiriyor. Sabah erken saatlerde evinden ilgili personel tarafından alınan Eken, özel tasarım araçla fizik tedavi merkezine getiriliyor. Burada kendisi için hazırlanan tedavi programını aksatmadan uygulayan Eken, dönüşte yine Engelsiz Servis ile evine bırakılıyor. Gördüğü tedavi neticesinde sağlığının her geçen gün biraz daha iyiye gittiğini belirten Aylin Eken, Konak Belediyesi’nin Engelsiz Servis hizmeti sayesinde tedavi programını aksatmadığını söyledi. Uygulamadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Eken, engellilere kent içi ulaşımda büyük kolaylık sağlayan hizmet sayesinde tedavi gördüğü merkeze rahat ve güven içinde gidip gelebildiğini belirtti. Haftanın üç günü Konak Belediyesi’nin Engelsiz Servis hizmetini kullandığını dile getiren Eken, tek amacının bir an önce yeniden ayağa kalkarak yarım bırakmak zorunda kaldığı eğitimine devam etmek olduğunu söyledi. Kimseye ihtiyaç duymadan yürüyeceği günleri sabırsızlıkla beklediğini anlatan genç kız, desteklerinden ötürü Konak Belediyesi’ne ve Başkan Sema Pekdaş’a teşekkür etti.

TEDAVİ OLUMLU GİDİYOR

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen hayata küsmeyen Aylin Eken, azmiyle doktorlarını da sevindirdi. Genç kızın tedavisini yürüten Uzman Doktor Mehmet Mustafa Açıl,  Aylin’in çok azimli biri olduğunu belirterek, “Aylin’i merkezimizde kapsamlı bir fizik tedavi programına aldık. Yürüme robotu ile oldukça iyi bir yol aldık. Adım adım sabırla yol alıyoruz.” dedi. Konak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü personelinin evden alıp evine bıraktığı Aylin Eken, sabırla yürüyeceği günleri beklediğini belirterek, kendisine emeği geçen herkese teşekkür etmeyi de ihmal etmedi. 

RANDEVULU HİZMET

Konak Belediyesi’nin Engelsiz Servis aracı, akülü ve tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşlara da hizmet veriyor. Aynı anda iki engelli vatandaşın taşınabildiği araçlardan Konak sınırları içinde ikamet eden vatandaşlar faydalanabiliyor. İhtiyaç duyan vatandaşların üç gün önceden 484 53 00 nolu telefondan 1258 dahili numarayı çevirerek hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında randevu almaları gerekiyor. Kendisine refakat edecek bir görevli eşliğinde evlerinden alınan engelli vatandaşlar gidecekleri kamu kurumuna bırakılıyor. İşi biten vatandaş tekrar alınarak evine ulaştırılıyor.


Foto Galeri

Son Haberler
Yenilenen Parklarda Çocuk Şenliği

20 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
66 Kez Okundu

Konak’ta Çanakkale Zaferi’ne Özel Sergi

19 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
80 Kez Okundu

Engelsiz Raketler Konak'ta Korta Çıktı

13 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
112 Kez Okundu

Mutfak Konak Açıldı

12 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
339 Kez Okundu

Pekdaş: Borçsuz Belediye Devrediyoruz

08 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
155 Kez Okundu

İzmirli Kadınlardan 8 Mart’a ‘Flash Mob’lu Anma

08 Mart 2019 Tarihinde Eklendi
136 Kez Okundu