ALO ÇÖZÜM HATTI 444 35 66
Sema Pekdaş
Anasayfa > Başkan'ın Mesajı

SEVGİLİ KONAKLILAR

İzmir'in kalbinin attığı yer olan Konak için, Konaklılarla beraber hayatın ve zamanın mürekkebiyle işe koyuluyoruz.

Yeni döneme, "Adil, Dürüst ve Katılımcı bir Konak" sözüyle başlıyoruz. Kentin sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan kentte yaşayan herkesin eşit bir biçimde yararlanabileceği bir Konak için yola çıkıyoruz.

 

KONAK'I BERABER YÖNETMEK

Artık Konaklılar kendi alanlarında ve kendi belediyelerinde yönetime ortak olacaklar. Muhtarların, sivil toplum örgütlerinin doğal üye olduğu semt meclisleri, kentlilerin doğrudan demokrasi ile hem sorunlarını dile getirecekleri hem de çözümün parçası olacakları organlar haline gelecek.

 

KAMUSAL ALANLARI BERABER DÜŞÜNMEK

Konaklıların tarihlerinden ve yaşam pratiklerinden ortaklaştıkları tüm kamusal alanların kıymetlendirilmesi, yeniden işlev kazandırılması ya da yaratılması süreçlerinde son sözü yine Konaklılar söyleyecek. "Ben yaptım, oldu, olur, olacak..." sözleri Gezi Ruhu'yla şenlenen Konak üzerinde uçamayacak.

 

YEŞİL KONAK

Bir kıyı kenti olan Konak, iklim değişikliğinde yakın ve uzak gelecekte en çok etkilenecek bölgelerin başında geliyor. Belediyenin yönetsel her sürecinde iklim dostu uygulamalar geliştirilecek. Belediye hizmetlerinde yeşil enerji öne geçecek. Kazanacağımız ve var olan her bir avuç boşluk yeşillendirilecek, ağaçlandırılacak, korunacak.

 

ÇOCUKLARIN KONAK'I

Konak çocukların da kenti olacak. Çocuklarımızın güvenli, huzurlu, sağlıklı büyüdüğü, eksik beslenme sorunuyla mücadele edildiği, eğitim sorunlarının çözümüne katkı sağlandığı bir Konak düş olmaktan çıkacak.

 

ENGEL TANIMAYAN KONAK

İlk işlerimizden biri Belediyemizi engelli dostu yapmak olacak. Hizmet birimlerimiz, otopark ve asansörlerimiz sesli ve görsel yönlendirmeler, işaretler, uyarı sistemleri ve rampalarıyla dört dörtlük olacak. Ardından, "Engelli Dostu Kent Planı"yla kentimizin kamusal ve özel alanlarının engelli dostu dönüşümüne adım adım destek olunacak, teknik danışmanlık verilecek, ulusal ve uluslararası desteklerle fonlar sağlanacak.

 

KADINLAR ŞEHRİ KONAK

Kadınların 24 saat güven içinde sokaklarında yaşadığı Konak'ı oluşturmak ve bu konuda geliştirmek bizim işimiz olacak. Kadınların bir araya gelebilecekleri mekânların planlanması, her mahalleye bir kreş, gündüz bakımevi gibi hizmetlerimize öncelik tanıyacağız. İyi aydınlatılmış sokaklar, güvenli üstgeçitler, engelsiz kaldırımlar ve sokaklar için Büyükşehir Belediyesi ve bütün paydaşlarla ortaklaşa çalışacağız. Ayrıca, kadınların şiddete uğradıklarında sığınabilecekleri mekânlar, acil destek hatları, kadın sağlığı noktaları da yine öncelikli işlerimiz arasında olacak.

 

ÇARŞI, PAZAR VE ESNAF DOSTU KONAK

Konak, biraz da sabah vakti "Hayırlı işler" nidasıyla açılan Kemeraltı sokakları demek;

şıkır şıkır dükkânlar, yüzlerce yıldır müşterilerin arşınladığı tarihi hanlar, kadim dükkân eşikleri, ot pazarları, yeşillik tablaları, balık tezgâhları demek.

Bunların hepsine gözümüz gibi bakacağız. Konaklılar için ucuz ve sağlıklı alışveriş imkânı sağlayan esnafın, tarihi han ve çarşıların yanında olacağız. Onların sorunlarını yine çarşı forumları ve toplantılarıyla dinleyecek, beraber çözümler önereceğiz.

 

GENÇ İSTIHDAMINA DESTEK VEREN KONAK

Günümüz dünyasının en büyük sosyo-ekonomik sorunlarından biri olan genç işsizliğinin çözümü için çalışacağız. Kamu ve özel sektör kurumsal paydaşlarıyla projeler geliştirilecek ve bu çalışmaları destekleyici fonların yaratılması, bulunması sürecinde Konak Belediyesi etkin rol oynayacak.

 

TARİHSEL VARLIKLARINI KORUYAN KONAK

Konak'ın tarihsel varlıklarının korunması ve işlev kazandırılması, Konak Belediyesi' nin yeni dönemde temel görevleri arasında yer alacak. Kültür envanterimizin güncellenmesi, kültür varlıklarının korunmasına yönelik kaynakların ulusal ve uluslararası alanlardan yaratılmasını gündemimize alacağız. Konaklılar tarihin onlara bıraktığı zenginliği hem tanıyacak hem de bizzat o tarihin içinde yaşayacaklar.

 

KÜLTÜR VE SANATIN MERKEZİ KONAK

Konak, eskisi gibi yine Ege'nin kültür ve sanat yıldızlarından biri olacak. Müzik, tiyatro, sinema, festivaller, öykü ve şiir günleri kentimizi ışıltılı bir ağ gibi kaplayacak. Eski İzmir'in, Tilkilik'in, Alsancak'ın, Kemeraltı'nın büyülü mekânlarında Sanatçı Evleri kurulacak. Yazar ve şairlerimizi İzmirli misafirperverliği ile ağırlayacağız, onların eserlerini İzmir'in güzel ilhamıyla yazmalarını izleyeceğiz. İzmir'i anlatan, İzmir'de geçen film senaryolarının yazım, yaratım ve çekim süreçlerine destekler sunacağız.

 

KOLAY BELEDİYE

Vatandaş dostu bir belediye olacağız. Belediyeye ve her türlü hizmete erişim ve iş görme, minimum zamanda ve maksimum memnuniyetle yürüyecek. Bu süreç için internet, sosyal medya ve mobil iletişim araçları en büyük yardımcımız olacak.

 

Sema PEKDAŞ

Konak Belediye Başkanı